دانلود نرم افزار NL5 circuit simulator V2.1.1|نرم افزار شبیه سازی مدارات الکترونیکی آنالوگ

NL5 نرم افزاری کم حجم و ساده جهت شبیه سازی مدارات الکترونیکی آنالوگ است که به کاربران امکان شبیه سازی مدارات الکترونیکی با استفاده از قطعات ایدآل را می دهد. این نرم افزار برای اولین بار در سال 1990 و جهت شبیه سازی منابع تغذیه سویچینگ طراحی شد، در سال های بعد این نرم افزار به صورت غیر رسمی تحت سیستم عامل ویندوز توسعه داده شد و سرانجام اولین نسخه ی تجاری آن در سال 2009 به بازار ارائه گردید.

nl5 تنها چند مگابایت حجم دارد و قادر است آنالیز های گذرا (Transient) و AC شامل Linearize schematic, Sweep AC source, and Z-transform را بر روی مدارات آنالوگ انجام دهد؛ برای آشنایی بهتر شما با این نرم افزار، در ادامه با شبیه سازی حالت گذار و پایدار یک مدار RC به معرفی این نرم افزار پرداخته ایم:

برای شروع کار با نرم افزار NL5 کافی است فایل اجرایی آن با نام nl5.exe را اجرا کنید. این نرم افزار نیازی به نصب ندارد.

nl51کتابخانه نرم افزار در بخش بالای آن قرار دارد و در آن قطعات موجود به ترتیب حروف الفبا مرتب شده اند، شما میتوانید با یکبار کلیک کردن بر روی قطعه مورد نظر، آن را به محیط شماتیک بیاورید. جهت استفاده از آموزش قطعات منبع ولتاژ (V) ، مقاومت (R) و خازن(C) را به صفحه ی شماتیک بیاورید.

  • برای چرخاندن قطعه در محیط شماتیک، یک بار بر روی آن کلیک کنید و سپس کلید ctrl+R یا ctrl+f را فشار دهید.
  • برای معکوس کردن قطعه، بعد از کلیک کردن بر روی آن از کلید ctrl+m یا ctrl+f استفاده کنید.
  • برای مقدار دهی قطعات کافی است بر روی آنها دو بار کلیک کرده و مقادیر را بر حسب واحد اصلی قطعه وارد کنید.
  • برای سیم کشی قطعات، کلید space را فشار دهید و با استفاده از کلید های بالا /پایین / چپ / راست یا موس، مسیر کشی را انجام دهید.

عملیات رسم مدار به پایان رسید:

nl52برای تغییر مقادیر قطعات بر روی هریک کلیک کنید، مقدار مقاومت و خازن را به ترتیب برابر با 1 اهم و 1 میکروفاراد قرار دهید و بعد از انتخاب منبع ولتاژ در پنجره ای که باز میشود، از منوی کشویی موجود در جلوی نام منبع گزینه ی Pulse را انتخاب نمایید:

nl53شبیه سازی Transient:

برای شبیه سازی حالت گذاری مدار از منوی Transient گزینه Settings را انتخاب کنید، در پنجره باز شده میتوانید تنظیمات شبیه سازی را انجام  دهید، البته برای مدار فعلی نیازی به تغییر تنظیمات نمیباشد.

مجددا از منوی Transient گزینه data را انتخاب کنید. در پنجره باز شده باید شکل موج های دلخواه را جهت نمایش انتخاب کنید:

nl54برای انتخاب شکل موج دلخواه، از بخش شماره ی 1 در تصویر بالا، گروه شکل موج را انتخاب کنید و سپس در بخش 2 بر روی نام شکل موج دو بار کلیک کنید، سپس بر روی close کلیک نمایید.

با انتخاب گزینه start از منوی Transient شبیه سازی آغاز شده و شکل موج ولتاژ ورودی و ولتاژ خازن نمایش داده میشود:

NL57شبیه سازی AC:

برای شبیه سازی AC از منوی AC گزینه Settings را انتخاب کرده و در بخش AC source از منوی کشویی گزینه V1 را انتخاب نمایید و بر روی OK کلیک کنید. در این بخش میتوانید نوع شبیه سازی که میتواند یکی از گزینه های Linearize schematic, Sweep AC source, and Z-transform باشد را نیز انتخاب نمایید. ( فعلا گزینه Linearize schematic را انتخاب کنید).

مجددا از منوی AC گزینه data را انتخاب کنید و مطابق مراحل قبل و تصویر زیر شکل موج ولتاژ خازن را انتخاب نمایید:

nl55در پنجره بالا بر روی close کلیک کرده و از منوی AC گزینه START را انتخاب کنید تا شبیه سازی آغاز شود، همانطور که مشاهده میکنید دامنه و فاز ولتاژ خازن نمایش داده میشود :

NL56در راهنمای نرم افزار اطلاعات بیشتری در مورد نحوه استفاده از نرم افزار وجود دارد.

دانلود کنید:

  • ویژگی های نسخه جدید
  • سیستم مورد نیاز برای نصب 
  • اطلاعات بیشتر و دانلود

ویژگی های اضافه شده به ورژن های مختلف نرم افزار را در این صفحه مشاهده کنید.

این نرم افزار بر روی نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز قابل نصب است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.