دانلود مجموعه نرم افزاری MPLAB XC 2020|نرم افزارهای برنامه نویسی میکروکنترلرهای PIC

شرکت Microchip یک شرکت آمریکایی فعال در زمینه تولید ادوات الکترونیکی نظیر میکرو کنترلر (PICmicro, dsPIC / PIC24, PIC32) ، حافظه  EEPROM سریال ، حافظه SRAM سریال، دستگاه های KEELOQ، قطعات آنالوگ مورد استفاده جهت کنترل و نظارت بر توان و شارژ باطری ، آیسی های شبکه و تبدیل پروتکل های شبکه ای به یکدیگر و… می باشد.

Corporate_Overview_Banner4

این شرکت در سال 1987، هنگامی که شرکت General Instrument، میکروالکترونیک را به یکی از فعالیت های جانبی خود تبدیل کرد، با نام Peripheral Interface Controller ( عبارت PIC مخفف این کلمات است) ایجاد شد. در سال 1989 بخش میکروالکترونیک شرکت General Instrumen توسط گروهی از سرمایه گذاران آمریکایی خریداری شد و از آن موقع بود که شرکت مستقل Microchip Technology ایجاد گردید. شرکت Microchip Technology در سال 1993 نخستین میکروکنترلر تولیدی خود را با نام PIC1650 به بازار ارائه کرد، این میکروکنترلر تقریبا مشابه با میکروکنترلر CP1600 که توسط شرکت General Instrumen در اولین سال فعالیت گروه PIC ساخته شده بود، می باشد و در  آن نقاط ضعف این میکروکنترلر رفع شده است.

بعد از گذشت چند سال این شرکت میکروکنترلرهای دیگر شامل خانواده PIC10/12 و PIC16 و بعد از آن میکروکنترلرهای خانواده PIC18 را به بازار ارائه نمود. همکنون میکروکنترلرهای قدرمند PIC شرکت میکروچیپ در دستگاه های مختلفی همچون لوزام خانگی، وسایل بازی و سرگرمی، تجهیزات صنعتی، لوازم و ادوات پزشکی، صنایع اتومبیل و حمل و نقل و… به وفور مورد استفاده قرار  می گیرد.

معرفی مجموعه نرم افزاری MPLAB XC:

MPLAB® XC نام مجموعه نرم افزاری شرکت میکرو چیپ برای برنامه نویسی میکروکنترلرهای PIC میباشد. این نرم افزار در دو گروه اصلی کامپایلر ( که خود دارای 4 زیر  مجموعه است) و رابط کاربری (IDE ) ارائه شده است، کاربران میتوانند با توجه به میکروکنترلرهای مورد استفاده و زبان برنامه نویسی دلخواه خود، یکی از کامپایلرهای زیر را دانلود کرده و استفاده کنند.

در این مجموعه رابط کاربری یا IDE، محیطی است که کاربر برنامه خود را در آن وارد میکند، با فشرده شدن کلید MAKE در نرم افزار، برنامه نوشته شده از محیط IDE به کامپایلر ارسال شده و توسط آن به زبان ماشین ترجمه میشود. در واقع کامپایلر مبدل زبان C به کد مورد نیاز برای برنامه ریزی میکروکنترلر است.

MPLABXC-Compilers

1- MPLAB® XC : کامپایلرهای ارائه شده برای میکروکنترلرهای PIC با نام MPLAB® XC شناخته میشوند. MPLAB® XC دارای سه نرم افزار زیر است:

1-1 – MPLAB® XC 8 :

از این کامپایلر برای برنامه نویسی میکروکنترلرهای PIC 10/12/16/18 استفاده میشود. این کامپایلر از واسط کاربری MPLAB که با نام MPLAB® X Integrated Development Environment (IDE)  یا MPLAB® X IDE شناخته میشود، به صورت کامل پشتیبانی  میکند ( در ادامه به بررسی MPLAB® X IDE پرداخته ایم ) و کابران میتوانند در آن به زبان C برای میکروکنترلر دلخواه خود در خانواده PIC 10/12/16/18 برنامه نویسی کنند.

1-2-MPLAB® XC 16

از  این کامپایلر برای برنامه نویسی میکروکنترلرهای سری PIC 24 و  کنترلر های سیگنال دیجیتال خانواده dsPIC استفاده میشود. ویژگی های این کامپایلر مشابه با کامپایلر MPLAB® XC 8 میباشد.

1-3-MPLAB® XC 32

از  این کامپایلر برای برنامه نویسی میکروکنترلرهای سری PIC 32 استفاده میشود . ویژگی های این کامپایلر مشابه با کامپایلر MPLAB® XC 8 میباشد.

2-MPLAB® X Integrated Development Environment (IDE):

کامپایلرهای MPLAB فاقد محیط کاربری هستند و شرکت میکروچیپ برای نوشتن برنامه و ایجاد واسط  کاربری، نرم افزاری به نام MPLAB® X IDE را ارائه نموده است. در  MPLAB® X IDE میتوانید از یکی از کامپایلرهای بالا جهت تبدیل برنامه نوشته شده به کد هگز استفاده کنید . MPLAB® X IDE  امکانات زیر را در اختیار کاربران قرار میدهد :

mplabx_large1
کامپایل کردن برنامه تنها با فشردن یک کلید انجام میشود ، در محیط MPLAB® X IDE با فشردن یک کلید میتوانید میتوانید برنامه را کامپایل کنید، با فشردن یک کلید میتوانید برنامه اشکال یابی کنید و با فشردن یک کلید میتوانید برنامه را به میکروکنترلر منتقل نمایید.
 mplabx_large2
نمایش برنامه در قالب فلوچارت یکی دیگر از امکانات موجود در MPLAB® X IDE است، با استفاده از این قابلیت درک برنامه آسان تر شده و افرادی که در آینده ممکن است از برنامه نوشته شده استفاده کنند، میتواند بدون هیچ مشکلی برنامه را تحلیل کنند. در این نرم افزار قابلیت ذخیره فلوچارت به صورت تصویر PNG وجود دارد.
mplabx_large3
در محیط IED قابلیت وارد کردن فایل های مختلف به پروژه وجود دارد. در این حالت کاربر میتواند سخت افزار (پروگرامر و دیباگر )، فایل های هدر و سایر فایل های مورد نیاز را به پروژه وارد کند.
mplabx_large6
قابلیت تشخیص خودکار دستورات از کلمات عادی در محیط IDE به شما این امکان را میدهد تا در هنگام تایپ کردن کد ها، از بروز خطا در نگارش دستورات باخبر شوید.
mplabx_large8
با نگه داشتن کلید CTRL و بردن موس بر روی توابع، ماکروها و زیر برنامه، میتوانید به صورت مستقیم به تابع، ماکرو یا زیر برنامه مربوطه پرش کنید. تابع یا زیر برنامه میتواند در برنامه اصلی یا یکی از فایلهای وارد شده به پروژه قرار گرفته باشد.
mplabx_large13
ماکرو ها یکی از قابلیت های کاربردی برنامه نویسی هستند که باعث کمتر شدن حجم برنامه و روانتر شدن آن جهت تحلیل و بررسی میشوند . از طرف دیگر تعریف اشتباه یا ناقص ماکروها میتواند منجر به بروز خطا در برنامه شود، در این حالت کار اشکال یابی برنامه اندکی سخت خواهد بود.
در MPLAB® X IDE این امکان وجود دارد تا بتوان برنامه را بدون لحاظ کردن ماکروها مشاهده کرد، در این حالت به جای ماکروهای تعریف شده، اصل دستور نمایش داده خواهد شد.
MPLAB-X-IDE-Ball-smll2
ویژگی های معرفی شده تنها برخی از  ویژگی های رابط کاربری قدرتمند MPLAB® X IDE بودند، سایر ویژگی های این نرم افزار  را در  آدرس زیر  مشاهده کنید:

رفع چند ابهام :
نرم افزارهای MPLAB C و HI-TECH چیستند؟
کامپایلر HI-TECH یکی از کامپایلرهای مطرح برای میکروکنترلرهای PIC است که توسط شرکت استرلیایی htsoft تولید و به بازار عرضه میشد. وجود الگوریتم های قدرتمند در این نرم افزار برای بهنیه سازی کدهای نوشته شده به زبان C، وجود کتابخانه های کاربردی، پشتیبانی از تمامی میکروکنترلرهای PIC، رابط کاربری قدرتمند و… باعث شد تا این کامپایلر به سرعت در میان کاربران PIC محبوب شده و حتی از کامپایلر MPLAB C که توسط شرکت میکروچیپ، تولید کننده میکروکنترلرهای PIC، تولید شده بود نیز  پیشی بگیرد (مخصوصا از لحاظ بهینه سازی کد ) .
در این شرایط در اواخر سال 2009 شرکت میکروچیپ، با خرید شرکت htsoft، کامپایلر HI-TECH را تحت مالیکت خود در آورد. از آن سال به بعد این شرکت دارای دو محصول نرم افزاری به نام HI-TECH و MPLAB C بود ( MPLAB C نیز مانند MPLAB® XC دارای چند کامپایلر و یک محیط  کاربری بود)، همچنین کامپایلر HI-TECH نیز به صورت مجزا برای میکرو کنترلرهای PIC سری 12 و 16 و 18 و 24 ارائه میشد.
در اواخر سال 2012، انتشار کامپایلر HI-TECH متوقف شده و شرکت میکروچیپ به صورت رسمی اعلام نمود که دیگر از این کامپایلر پشتیبانی نمیکند و کلیه کاربران باید از نسخه جدید نرم افزاری این شرکت که تلیقی از دو نرم افزار HI-TECH و MPLAB C  است و با نام MPLAB XC ارائه میشود استفاده کنند.
آیا مجموعه نرم افزاری MPLAB XC رایگان است؟
مجموعه MPLAB XC برای مدت 60 روز رایگان است، بعد از اتمام مدت 60 روز پیغامی برای کاربر جهت تبدیل کردن کامپایلر به یکی از نسخه های استاندارد یا پروفشنال نمایش داده می شود و قابلیت بهینه سازی کد هگز خروجی به سطح FREE کاهش می یابد.(در 60 روز اول بهینه سازی کد خروجی در سطح پروفشنال انجام می شود). با این تفاسیر مجموعه MPLAB XC رایگان یا متن باز نیست. (توجه داشته باشید که نسخه ای که برای دانلود قرار گرفته دارای کر-ک میباشد).
optimization-levelsبا مراجعه به این آدرس  میتوانید اطلاعات بیشتری در این رابطه بدست آورید.
برای شروع کار با این نرم افزار، چه فایل های را دانلود کنم ؟
نرم افزار MPLAB برای سه سیستم عامل MAC ، ویندوز و لینوکس ارائه شده است، شما باید با توجه به معیارهای زیر دو فایل از فایل های موجود را دانلود کنید، یکی از این فایل ها کامپایلر است و دیگری واسط کاربری ( MPLAB® X IDE )

 • سیستم عامل : در ادامه فایل های مربوط به سیستم عامل ویندوز برای دانلود قرار گرفته است، فایل های مربوط به سیستم عامل های mac و لینوکس را میتوانید از سایت سازنده دانلود کنید.
 • خانواده میکروکنترلر : توضیحات در بخش معرفی مجموعه نرم افزاری MPLAB XC ارائه گردید.
 • نوع نرم افزار: توجه کنید که فایل دانلودی IDE است یا Compiler.

به عنوان مثال در صورتی که قصد دارید فقط  برای میکروکنترلرهای سری PIC 10/12/16/18 نظیر PIC16F877  یا PIC18F2550 یا … برنامه نویسی کنید ، کافی است نرم افزار MPLAB® XC 8 را دانلود کنید و نیازی به دانلود دو نرم افزار دیگر ندارید .

دانلود کنید :

 • ویژگی های نسخه جدید
 • سیستم مورد نیاز برای نصب 
 • اطلاعات بیشتر و دانلود

ویژگی های اضافه شده به ورژن های مختلف نرم افزار را در این صفحه مشاهده کنید. بعد از باز شدن صفحه بر روی تب Downloads کلیک کنید و سپس به بخش Release Notes بروید.

 • Minimum Configurations

  • Windows XP Professional SP3/ Windows 7 Professional/ Windows 8 Professional:
  • Processor: 2.6 GHz Intel® Pentium® IV or equivalent/Memory: 1 GB/Disk space: 1 GB of free disk space

  Recommended Configurations

  • Windows XP Professional SP3/Windows 7 Professional/ Windows 8 Professional:
  • Processor: Intel Core Duo or Intel Core 2 Duo/Memory: 2 GB (32-bit), 4 GB (64-bit)/Disk space: 1.5 GB of free disk space
   MPLAB X IDE does not support Virtual Machines.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.