دانلود نرم افزار ETAP 19.0.1|نرم افزار تحلیل و آنالیز سیستم های قدرت

etap یکی از نرم افزارهای کاربردی و کامل در تحلیل و آنالیز سیستم های قدرت است که با استفاده از آن می توان محاسباتی همچون بخش بار، اثرات جرقه و صاعقه در سیستم های قدرت،  معادل سازی مدارات ac و Dc و… را برای  محاسبه  مقادیر  مورد نیاز قطعات (همچون کابل ، بریکر ها و … ) و همچنین تنظیمات مورد نیاز رله های حفاظتی در سیستم های قدرت انجام داد.

در سیستم های قدرت، حفاظت از تولید کننده انرژی، خطوط انتقال و مصرف کننده یکی از موارد حیاتی است که باید به آن توجه شود. در این سیستم ها برای انجام حفاظت از رله های حفاظتی استفاده می شود، این رله با نظارت دقیق بر پارامترهای جریان و ولتاژ شبکه (جریان و ولتاژ تولید شده یا اعمال شده به مصرف  کننده)،  در شرایط بروز خطا می تواند کلیه لوازم را با باز کردن کلید ها، بریکرها  و… از شبکه جدا کند، در این حالت هر چقدر مقادیر تنظیمی رله دقیقتر باشد، تجهیز سریع تر از شبکه ایزوله شده و آسیب کمتری به آن وارد می شود.

از طرف دیگر خطوط انتقال انرژی (کابل ها وهادی ها) و تجهیزات قطع و وصل مدار (کلید ها و مدار شکن ها)  باید به گونه ای انتخاب شوند تا در شرایط غیر عادی بتوانند تا چند ثانیه (یا حتی چند دقیقه) بدون هیچ مشکلی کار کنند، بروز اتصال  کوتاه، خطای اتصال  زمین، افزایش یا کاهش ولتاژ و … نمونه های از شرایط غیر عادی هستند.

با توجه به تنوع تجهیزات صنعتی و همچنین متفاوت بودن مقادیر حداکثر ولتاژ و جریان قابل تحمل آنها، رله های حفاظتی به گونه ای طراحی می شوند که کاربر بتواند مقادیر پارامتر مورد نظر خود را بر روی آن تنظیم کند، برای مثال یک موتور میتواند تا بیش از 20 درصد اضافه ولتاژ یا کاهش ولتاژ را تحمل کند، اما این مقدار می تواند برای یک ساختمان که در آن مصرف کننده های نظیر کامپیوتر وجود دارد خطرناک باشد. در این حالت بر روی رله ها ابزاری جهت تنظیم مقادیر حفاظتی وجود دارد:

این رله، در صورت که مقدار ولتاژ ورودی اش از مقدار تنظیمی بیشتر شود، فرمان قطع را به بریکر ورودی ارسال می کند. قطع شدن بریکر باعث ایزوله شدن تجهیزات از  شبکه و جلوگیری از بروز آسیب های جدی به آنها می شود. در چنین سیستمی کابل ها و کلیدها باید به گونه ای انتخاب شوند تا بتوانند در فاصله ی زمانی فعال شدن رله تا قطع شدن کلید، ولتاژ موجود را تحمل  کنند.

در شبکه های الکتریکی بزرگتر، نظیر نیروگاه ها، پالایشگاه ها، کارخانه های بزرگ، پست های انتقال و توزیع و… تحلیل و آنالیز سیستم قدرت و بدست آوردن مقادیر مورد نیاز برای تنظیمات رله های حفاظتی، انتخاب تجهیزات قطع و وصل جریان (کلید ها و بریکرها)، تعیین اندازه و جنس کابل های انتقال و … به دلیل تعداد زیاد تجهیزات اندکی دشوارتر است، در این مکان ها مهندسان برق باید با استفاده از نرم افزار  etap مدار خود را شبیه سازی کرده و داده های مورد نیاز جهت انتخاب و تنظیم تجهیزات حفاظتی و قطع وصل مورد استفاده در شبکه را دریافت کنند.

ETAP شاید پرکاربرد ترین نرم افزار مهندسی برق باشد، از این نرم افزار که از چهار ویژگی Electrical Engineering Software  و Real-Time Solutions و Smart Grid Solutions و Enterprise Software پیروی می کند، دز زمینه های مختلفی همچون:

 • آنالیز Arc Flash
 • آنالیز شارژ – دشارژ و عدم شارژ باطری در مدارات UPS و..
 • آنالیز کابل های انتقال جریان قدرت و داده  در سیستم های کنترل
 • تست و آنالیزهای مربوط به اتصال کوتاه در  مدارات AC و DC
 • شبیه سازی اتصالات زمین ( earth)
 • آنالیز خطوط  انتقال، تولید و توزیع و …
 • شبیه سازی بیشتر قطعات و رله های ساخته شده تحت استاندارد IEC  و IEEE
 • آنالیز استارت موتور، توقف موتور، جریان بار و توان موتور
 • آنالیز سیستم های تولید و مدیریت انرژی

و…استفاده می شود.

etap-v11-optimal-power-analysis etap-v11-trnaisent-stability-analysis

در نرم افزار etap، ترسیم شبکه قدرت به صورت دیاگرام تک خطی انجام می شود، در این حالت کاربر می تواند با انتخاب قطعات مورد نیاز خود از کتابخانه های قدرتمند نرم افزار، مدار خود را رسم کند. در این نرم افزار به دلیل ساختار بالا به پایین (قرار گرفتن منبع تولید انرژی در بالا و مصرف کننده ها در پایین ) zone بندی تجهیزات حفاظتی به بهترین شکل انجام شده و طراح در انتخاب مقادیر صحیح دچار سردرگمی نمی شود.

etap-project-merge-large

zone بندی یا ناحیه گذاری اصطلاحی است که به قرار دادن مقادیر حفاظتی برای رله ها اتلاق  می شود، به عنوان مثال در یک شبکه ی قدرت تعداد 3 عدد موتور با جریان نامی 100 آمپر به یک باس 400 ولتی  متصل شده  است، باس  400 ولتی نیز توسط  یک کلید قدرت به ترانس محلی متصل  است. در این شبکه هر موتور دارای کلید و رله حفاظتی مختص خود است.

در صورتی که جریان راه اندازی موتور ها برابر با 300 درصد مقدار نامی باشد، طراح می تواند مقادیر رله های over current را بر روی 300 درصد (با توجه به نوع کرو رله) تنظیم کند. در  این حالت آخرین ناحیه حفاظتی ایجاد می شود، برای حفاظت کابل های انتقال انرژی (از ترانس تا سر کلید های موتور) نیز باید رله over current موجود بر روی باس به گونه ای تنظیم شود تا اگر هر سه موتور به صورت همزمان در سرویس قرار گرفت باس تریپ نخورد، در این حالت یک ناحیه حفاظتی جدید ایجاد می شود.

توجه داشته باشید که ناحیه بندی مهمترین بخش حفاظت در تجهیزات قدرت است، برای مثال اگر در شبکه بالا ناحیه بندی به درستی انجام نشود، در شرایط بروز خطا بر روی یک موتور یا هر سه موتور با هم تریپ می خورند (از سمت باس) یا حفاظت اصلا عمل نمی کند و کابل های انتقال انرژی و ترانس آسیب میبیند.

قابلیت قرار دادن لاجیک برای رله های حفاظتی یکی دیگر از قابلیت های این نرم افزار  است،  logic ها یکی از قابلیت های مهم در شبکه های قدرت هستند که طراح با استفاده از آنها می تواند عملیات های مختلف حفاظتی  را پیدا سازی کند (مثلا در یک شبکه قدرت که دارای یک ترانس  6 کیلو ولت به 400 است ، کاربر میتواند با استفاده از رله های مولتی فانکشن و طراحی لاجیک برای آنها، کاری کند که با تریپ خوردن اولیه ترانس، کلید ثانویه آن به صورت خودکار باز شود.) در این نرم افزار می توان لاجیک های مورد نیاز را طراحی کرده و در هنگام شبیه سازی از آنها استفاده نمود. (با استفاده از لاجیک می توان رله ها را مانند PLC برنامه ریزی کرد).

etap-UDM-graphic-logic-editor-large

در نرم افزار etap طراح می تواند داده های مختلفی را در خروجی مشاهده کند، مقادیر رله های حفاظتی، نمودارهای مربوط به آنالیزهای حرارتی، جریانی و ولتاژی مروبط به کابل ها، نمایش نمودار جریان و ولتاژ راه اندازی موتور  و… نمونه های از این داده ها هستند.

دانلود کنید:

 • ویژگی های نسخه جدید
 • سیستم مورد نیاز برای نصب 
 • اطلاعات بیشتر و دانلود

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار را در این صفحه مشاهده کنید.

مشخصات سیستم مورد نیاز  جهت نصب نرم افزار را در این صفحه مشاهده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *