معماری
خانه / نرم افزار / دانلود نرم افزار WinAC RTX 2010 4.6 x86|نرم افزار PC-based Controller شرکت Siemens

دانلود نرم افزار WinAC RTX 2010 4.6 x86|نرم افزار PC-based Controller شرکت Siemens

در برخی از پروسه های صنعتی نظیر پردازش تصویر، نمونه برداری از داده و ذخیره سازی آن و… عملیات های وجود دارد که انجام آنها از عهده PLC خارج بوده و طراح باید از کنترلرهای قوی تر همچون کامپیوتر استفاده کند، از طرف دیگر ضعف سیستم های کامپیوتری و وجود باگ های نرم افزارهای در آنها، عدم پایداری آنها در برابر نویز و واکنش غیر قابل پیشبینی آنها در شرایط بروز ایرادات سخت افزاری و نصب افزاری باعث میشود تا طراحان کمتر از کامپیوترهای معمولی برای انجام پروسه های صنعتی استفاده نمایند.

WINACLOGOبرای حل این مشکل شرکت زیمنس اقدام به طراحی و عرضه نسل جدید از سیستم های کنترلری به نام PC-based Controller نموده است، در این کنترلر که دارای سخت افزارهای قدرمند کامپیوتری مانند RAM و CPU و هارد دیسک میباشد، کلیه شرایط لازم برای اجرای برنامه های PLC تعبیه گشته و کاربران میتوانند بدون هیچ مشکلی از آنها برای انجام پروسه های خود استفاده کنند. به این کامیپوترها در اصطلاح SOFT PLC یا PLC نرم افزاری نیز گفته می شود.

برای  استفاده از PC-based Controller از نرم افزار SIMATIC WinAC RTX  استفاده میشود. با نصب این نرم افزار بر روی این کامیپوترها (  که معمولا دارای cpu های چند هسته ای هستند )، به صورت اتوماتیک یکی از cpu ها برای انجام کارهای ویندوز و cpu دیگر در اختیار نرم افزار قرار می گیرد، در این حالت کامیپوتر به یک PLC با مشخصات زیر تبدیل خواهد شد:

Basic features
RAM (integral) (code/data) PC memory (non-paged memory)
Number of inputs/outputs in total 16/16 KB
Bit memory 16 KB
S7 counters/timers 2048/2048
Number of blocks (FB, FC, DB) Limited only by available PC work memory
PLC programming software STEP 7, V5.4 SP4 or higher, Engineering Tools (optional)
Retentivity
with UPS All data 1)
Instruction execution times
Bit / integer operation 0.004 μs/0.003 μs
Floating-point operation (reference platform) 0.004 µs (Pentium 4, 2.4 GHz)
Deterministic
DP connections
Total 4
CP5613-A2 / 5603 4
CP5611/integrated interface of SIMATIC PCs, max. 1
PN interface
CP1616/1604 1
PROFINET interface 1 (either SIMATIC PC or Microbox)
Communication functions
PG/OP communication
S7 communication
Open User Communication (OUC)
Process data access via OPC
Technology
Isochronous mode ● (PN and DP)
SIMATIC FM FM 350/351/352/ 353/354/355
Easy Motion Control
C/C++, VB, C# link ● With ODK
Operator control and monitoring via SIMATIC interface
SIMATIC WinCC/WinCC flexible
Operating system
Windows XP Professional ● (SP2, SP3)
Windows XP Embedded ● (on XPe images of the SIMATIC PC)
Windows 7

SIMATIC WinAC RTX به صورت ویژه برای پروسه های اتوماسیونی که دارای تعداد task های بالا هستند و نیاز به ایجاد توابع خاص دارند ارائه شده است، این نرم افزار کلیه موانع موجود بر سر راه اتوماسیون های سنگین را مرتفع می سازد:

 1. حجم RAM سیستم تا حد گیگابایت افزایش  میباید ( به اندازه ی RAM کامپیوتر ) و مشکلی در پردازش و ذخیره سازی داده های حجیم وجود ندارد.
 2. با استفاده از CPU های چند هسته ای امکان پردازش موازی به سیستم اضافه میشود.
 3. قابلیت نظارت بلادرنگ به سیستم افزوده میشود.
 4. قابلیت بهینه سازی عمل کرد سیستم وجود داشته و میتوان پردازش داده ها را اولویت بندی کرد.
 5. امکان انجام پروسه های که PLC های معمولی توانایی انجام آن را ندارند، میسر  میشود. (like image processing, data logging, etc. )
 6. و…

WinAC دارای یک ODK ( مخفف Open Development Kit ) است که به برنامه نویسان اجازه میدهد تا با استفاده از زبان های سطح بالا توابع مورد نیاز خود را برای بخش های مختلف پروسه اتوماسیون طراحی کنند:

 • Custom Code eXtension (CCX) calls high-level language routines from the WinAC control program

 • Shared Memory eXtension (SMX) exchanges data fast between WinAC and the Windows application
 • Controller Management Integration (CMI) provides the WinAC control panel functions for own  PC applications

The performance of SIMATIC WinAC RTX can be scaled across the processor performance.
Applications range from machine-level control tasks with rugged embedded PCs to high-end applications on PCs with newest processor technology (e.g. SIMATIC IPC).

سایر ویژگی  ها :

 • Multi-discipline through solving PC-typical applications (business software like e.g. MS Office and own, proprietary user programs in C++, VB, etc.) and automation tasks in just one system

 • Openness through installation on standard PC hardware platforms
 • SIMATIC Embedded bundles: Robust turnkey products, with preinstalled Windows operating systems and SIMATIC WinAC RTX
 • Investment security through the use of long-term available Industrial PCs while utilizing the continuous PC innovations and performance advancements at the same time
 • Simple communication through low-cost, integrated network interfaces
 • Reduced training effort through Engineering in the familiar SIMATIC STEP 7 environment

SIMATIC WinAC RTX بر روی کامپیوترهای استاندارد با سیستم عامل ویندوز نیز نصب میشود و کامپیوترهای صنعتی PC-based Controller تقریبا مشابه با کامیپوترهای معمولی  هستند، متنها در ساخت آنها از قطعات با کیفیت تر استفاده شده و عمل کرد آنها برای شرایط اضطراری و صنعتی بهینه گشته است. SIMATIC IPC 427C یا  SIMATIC HMI IPC 477C نمونه های از این کامپیوترها هستند.

SIMATIC WinAC RTX  در حافظه  RAM اصلی سیستم اجرا میشود و از فضای هارد دیسک یا کارت های فلش متصل شده، برای ذخیره سازی داده های پشیتبان مورد نیاز  استفاده میکند.
برای ارتباط  با جهان خارج و کنترل  لوزام جانبی از پروتکل  PROFINET و PROFIBUS استفاده میشود که نرم افزار میتواند با استفاده از واسط  DP در SIMATIC IPCs  یا  کارت های CP 5611 A2/5613 A2  با سرعت 12 Mbit/s  با سایر لوازم موجود بر روی شبکه ارتباط برقرار کند، ( تا 500 اسلیو )

WINLCبعد از نصب این نرم افزار برروی کامیپوتر، کامیپوتر به یک PLC تبدیل شده و کاربر میتواند با استفاده از واسط  GUI آن ، این PLC را STOP ، RAN و… نموده و با استفاده از نرم افزار  SIMATIC STEP 7  آن را برنامه ریزی کند.

شرحی مختصر  بر  مراحل  انجام کار :

بعد از نصب  SIMATIC WinAC RTX بر روی کامیپوتر PC (این نرم افزار بر روی کامیپوترهای شخصی نیز میتواند نصب و پیکربندی شود ( جهت تست و مشاهده عمل کرد) )، کامپیوتر به یک PLC تبدیل شده و کاربر میتواند مطابق نیاز خود این PLC را پیکربندی کند، انتخاب تعداد CPU موجود در کامیپوتر( تعداد هسته ها ) و انتخاب نوع شبکه ای  که PLC در بستر آن با سایر ادوات تبادل داده میکند و انتخاب نام Station ( جهت معرفی PLC به سایر ادوات سخت افزاری و نرم افزاری ) نمونه های از این پیکربندی ها هستند.

کاربر میتواند در نرم افزار SIMATIC STEP 7 با انتخاب گزینه PC-based Controller در بخش انتخاب نوع سخت افزار ( از منوی Insert new Object  …. ) برنامه نویسی برای این PLC را شروع کرده و سخت افزار مورد نیاز خود را مشابه با SIMATIC 400 Station و SIMATIC 300 Station پیکربندی نماید( برای  کسب اطلاعات بیشتر در  این مورد کلیک کنید )

WINLC2بعد از انتخاب سخت افزارهای مورد نیاز (Hardware) کاربر میتواند برنامه نویسی برای این PLC را با یکی از زبان های FBD یا LD یا … شروع کرده و برنامه خود را مانند سایر  PLC های شرکت زیمنس  بنویسد.

برای ایجاد ارتباط میان PLC نرم افزاری و نرم افزار SIMATIC STEP 7  و سایر اداوات سخت افزاری موجود میتوان از یکی از  روش  های موجود در جدول بالا (بند Communication functions  ) استفاده کرد، که معمولا  اغلب  طراحان گزینه  SNMP OPC Server  را به دلیل سرعت و امنیت بالا و راحتی کار انتخاب  میکنند. بعد ازنصب SNMP OPC Server که با نصب بسته نرم افزار SIMATIC NET PC Software  انجام میشود و انجام تنظیمات آن ( در نرم افزار SIMATIC STEP 7 و خود نرم افزار ) همه چیز برای دانلود یا آپلود برنامه بر روی  PLC نرم افزاری و همچنین شبیه سازی آن آماده است.

SIMATIC NETSIMATIC NET PC Software یکی از بسته های نرم افزاری شرکت زیمنس است که به کاربران اجازه میدهد تا با استفاده از پروتکل های استاندارد شبکه های صنعتی، ادوات مختلف را با هم شبکه کنند، این نرم افزار کاربرد زیادی در سیستم های SCADA و TIA Portal (مخفف   Totally Integrated Automation Portal  ) دارد. برای  کسب اطلاعات بیشتر در مورد SIMATIC NET PC Software این فایل  PDF را دانلود کنید.

جهت ارتباط  با جهان خارج میتوان ماژول های CP5613-A2 / 5603  یا CP1616/1604 را به PLC متصل نمود، این ماژول ها که از طریق پورت های  PCI به کامپیوتر متصل  میشوند امکان ارتباط با ماژول های ورودی/خروجی نظیر Distributed I/Os IM 174، پنل های HMI و ..را با PLC  میسر میکنند.

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار:

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار را در این صفحه مشاهده کنید.

سیستم مورد نیاز برای نصب WinAC RTX 2010 4.6 x86:

HW Requirements
SIMATIC IPC:

 • min. Intel x86-compatibel with 900 MHz
 • min. 1-GB RAM
 • Mass memory (HD, CF card or SSD)
  • min. 100 MByte free memory space
SW Requirements
 • Windows XP Professional 32 Bit with SP2 or SP3, or
 • Windows Embedded Standard (“Windows XP embedded”) on SIMATIC IPC image and S7-mEC EC31 or
 • Windows 7 Professional 32 Bit or
 • Windows 7 Enterprise 32 Bit or
 • Windows 7 Ultimate 32 Bit
Configuration and startup
SIMATIC WinAC RTX 2010
 • SIMATIC STEP 7 V5.5
 • SIMATIC iMap V3.0, SP1
HSP on product DVD
and via Internet
SIMATIC WinAC RTX F 2010
 • SIMATIC STEP 7 V5.5
 • SIMATIC iMap V3.0, SP1
 • SIMATIC Distributed Safety V5.4 SP5
 • F-Configuration Pack V5.5 SP7

توجه داشته باشید :

 • قبل از دانلود نرم افزار و استفاده از آن قوانین کپی رایت  سایت را بخوانید.
 • SIMATIC  NET 2010 و SIMATIC  NET 2008 به همراه داکیومونت های مروبطه در بخش دانلود وجود دارد. جهت کاهش حجم فایل های دانلودی، داکیومنت ها فقط در نسخه ی انگلیسی آپلود شده اند، با دانلود SIMATIC NET Manual CD 08-2010 filelist.txt میتوانید به لیست داکیمونت ها دست یابید.
 • آموزش های کاربری این نرم افزار:
 • به هیچ عنوان از نرم افزارهای صنعتی کرک شده و نال برای پروسه های صنعتی استفاده نکنید.
 • در هنگام دانلود به نام و پسوند فایل ها توجه کنید .
 • فایل های فشرده دارای 7 درصد قابلیت ریکاوری هستند، در صورتی که در هنگام از حالت فشرده خارج سازی فایل با مشکل روبرو شدید، به این آدرس مراجعه کنید.
 • مشکلات خود در هنگام دانلود نرم افزار یا استفاده از آن را فقط در این بخش مطرح نمایید.
 • لطفا به هیچ عنوان لینک های دانلود را در سایت ها، وبلاگ ها یا انجمن های دیگر قرار  ندهید و کاربران خود را تنها به این صفحه هدایت کنید. ( به چه دلیل ؟!)
 • nonlinear را به دوستان خود پیشنهاد کنید تا آنها نیز بتوانند از مطالب موجود استفاده کنند.

دانلود کنید:

یک دیدگاه

 1. محمد رهبر

  سلام
  من ميخوام از طريق پروتكل SNMP اطلاعات CPU315 رو انتقال بدم به نرم افزار PRTG Network .برنامه PLC رو تو نرم افزار Tia Portal نوشتم .الان نمي تونم تنظيمات SNMP رو انجام بدم.اگر كمكي مي تونيد انجام بديد ممنون ميشم اطلاع بديد.
  Mohammad.rahbar82@yahoo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس