دانلود نرم افزار Plexim Plecs Standalone 3.7.3|نرم افزار شبیه سازی مدارات الکترونیک قدرت

نرم افزار PLECS یکی از نرم افزارهای کاربردی جهت مدل سازی و شبیه سازی مدارات الکترونیک صنعتی با قطعات فعال، غیر فعال و الکترومکانیکی میباشد. این نرم افزار شامل مدل های مختلفی از قطعات الکترونیک قدرت، قطعات الکترونیک عمومی و بلوک های آماده نظیر مبدل، بار و… میباشد که به مهندسین الکترونیک قدرت و کنترل این امکان را میدهد تا مدارات خود را با حداکثر دقت و سرعت شبیه سازی و مدل سازی کنند.

photo_plecsjost

نرم افزار PLECS® دارای کاربردهای مختلفی در گروه مهندسی الکترونیک قدرت میباشد و مهندسان میتوانند از آن برای شبیه سازی کلیه سیستم های کنترل حلقه باز و کنترل حلقه بسته نظیر منابع تغذیه، اینورترها و… استفاده کنند. کتابخانه های موجود در نرم افزار PLECS دارای مدل های مختلفی از قطعات الکتریکی، حالت های مغناطیسی و گرمایی، واکنش های مکانیکی سیستم های مبدل قدرت و سیستم های کنترلری میباشد.

نرم افزار PLECS در دو نسخه PLECS Blockset و PLECS Standalone ارائه میشود که نسخه اول از نرم افزار MATLAB®/Simulink برای نمایش داده ها استفاده میکند، نسخه دوم نرم افزار نیازی به نرم افزار مطلب نداشته و به تنهایی عملیات شبیه سازی را انجام می دهد ( در این نسخه ممکن است سرعت شبیه سازی برای  مدارات خیلی پیچیده اندکی کمتر شود). در ادامه شما میتوانید نسخه PLECS Standalone نرم افرار را دانلود کنید.

محیط نرم افزار PLECS Standalone مانند دیگر نرم افزار های گروه الکترونیک از بخش های مختلفی نظیر صفحه شماتیک، کتابخانه، نمایشگر داده های خروجی و… تشکیل شده است. تمامی قطعاتی که در این کتابخانه وجود دارد، قطعات ایدال هستند، مثلا مقاومت سوییچ ها در حالت روشن برابر با صفر و مقاومت آنها در حالت خاموش بینهایت است. در برخی از قطعات مانند دیود ممکن است بتوانید مقدار ولتاژ forward و مقدار مقاومت در حالت روشن را برای قطعه وارد کنید.

Plexim Plecsبرای آوردن قطعات از کتابخانه نرم افزار به محیط شماتیک، کافی است بر روی آنها کلیک کرده و آنها را به محیط شماتیک کشیده و رها کنید، با استفاده از کلید های Ctrl-R و Ctrl-F به ترتیب میتوانید قطعات را بچرخانید یا معکوس کنید. برای مقدار دهی قطعات بر روی آنها دو بار کلیک کرده و در صفحه باز شده مقدار را در واحد اصلی وارد کنید ( مثلا 25 میلی  هانری را به صورت 25e-3 وارد کنید ) .

Plexim Plecs2وجود قابلیت Subsystem در نرم افزار باعث میشود تا بتوانید بخش های پر استفاده در مدارات مختلف را به صورت یک بلوک ذخیره کنید و در مواقع نیاز آنها را در صفحه شماتیک استفاده کنید، برای ایجاد یک بلوک جدید کافی است در محیط شماتیک قطعات دلخواه را انتخاب کرده و سپس  از منوی “Edit” گزینه  “Create Subsystem” را انتخاب کنید ( یا کلید Ctrl-G را فشار دهید ). با این کار کلیه قطعات در  subsystem جدید با نام “Sub” آورده میشوند، شما میتوانید نام این subsystem جدید را تغییر دهید ( مثلا “Circuit” )  یا با استفاده از موس جای آن را تغییر  دهید. برای متصل کردن Subsystem از ابزار ports که در کتابخانه system  نرم افزار وجود دارد استفاده میشود:

Plexim Plecs3در این نرم افزار بلوک های کنترلری مختلف وجود دارد که کاربر با استفاده از آنها میتواند توابع مختلف کنترلری ، ریاضی و… را پیاده سازی کند، تمامی کنترل ها در کتابخانه control قرار دارند.

Plexim Plecs4شما میتوانید با مراجعه به این آدرس مدارات که با این نرم افزار شبیه سازی شده اند را مشاهده کرده و اطلاعات بیشتری در مورد نرم افزار بدست آورید.

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار:

What’s new in Version 3.7

 • Thermal Modeling
  Semiconductor losses can now be described using functional expressions in addition to lookup tables. It is also possible to define custom parameters (such as gate resistance) and describe their influence on the device losses.
 • Enhanced Scope
  The Scope has been enhanced with a new “stripchart” scrolling mode and a dynamic y-axis auto-scaling method that is based on the currently visible signal values.
 • Processor-in-the-Loop (PIL)
  The Processor-in-the-Loop framework has been extended to support Microchip dsPIC33F, STM 32F4 and TI 2837x dual-core Delfino MCUs.
 • Physical Connections between Circuit Blocks
  In the PLECS Blockset it is now possible to create physical (electrical, magnetic, thermal or mechanical) connections between multiple Circuit blocks in a Simulink model.

سیستم مورد نیاز برای نصب Plexim Plecs Standalone 3.7.3:

Operating System:

 • Windows Vista SP2 or newer
 • Mac / Intel, Mac OS X 10.7.5 or newer
 • Linux, Kernel 2.6.18/glibc 2.5/Xorg X11R6.8 or newer

Processor:

 • Intel compatible processor with SSE2 resp. x86-64 extension

توجه داشته باشید:

 • قبل از دانلود نرم افزار و استفاده از آن قوانین کپی رایت سایت را بخوانید.
 • آموزش انگلیسی این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید.
 • در هنگام دانلود به انتهای نام فایل ها توجه کنید، نرم افزار برای سیستم عامل های ویندوز 32 بیت (win32) ، برای ویندوز 64 بیت (win64) برای لینوکس 32 بیت (Linux32) و برای لینوکس 64 بیت (Linux64) و مکانتیش (Mac) آپلود شده است، شما باید نسخه مناسب با سیستم عامل خود را دانلود کنید.
 • فایل های فشرده دارای 7 درصد قابلیت ریکاوری هستند، در صورتی که در هنگام از حالت فشرده خارج سازی فایل با مشکل روبرو شدید، به این آدرس مراجعه کنید.
 • مشکلات خود در هنگام دانلود نرم افزار یا استفاده از آن را فقط در این بخش مطرح نمایید.
 • لطفا به هیچ عنوان لینک های دانلود را در سایت ها، وبلاگ ها یا انجمن های دیگر قرار ندهید و کاربران خود را تنها به این صفحه هدایت کنید. ( به چه دلیل ؟!)
 • nonlinear را به دوستان خود پیشنهاد کنید تا آنها نیز بتوانند از مطالب موجود استفاده کنند.

دانلود کنید:
دیدگاه شما درباره این نرم افزار چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.