معماری
خانه / نرم افزار / دانلود نرم افزار Modelsim SE 10.5|نرم افزار شبیه ساز تراشه های FPGA

دانلود نرم افزار Modelsim SE 10.5|نرم افزار شبیه ساز تراشه های FPGA

برای شبیه سازی برنامه های نوشته شده جهت تراشه های FPGA نرم افزارهای مختلفی ارائه شده است که یکی از آنها نرم افزار ModelSim میباشد.

MODILSIMLOGOModelSim یک نرم افزار شبیه ساز برای برنامه های نوشته شده به زبان VHDL و Verilog جهت تراشه های FPGA می باشد که برنامه نویسان می توانند برنامه های خود را قبل از تست سخت افزاری، توسط آن شبیه سازی کرده و از عمل کردن اطمینان حاصل کنند.

تراشه های FPGA:

FPGA (مخفف Field Programmable Logic Gate Array ) خانواده ای از مدارهای مجتمع دیجیتال قابل برنامه ریزی است که ساختمان داخلی آن از تعداد بالایی بلوک منطقی قابل برنامه ریزی، خطوط ارتباطی و پایه های ورودی/ خروجی که به صورت آرایه ای در کنار یکدیگر قرار دارند تشکیل شده است که کاربر می تواند توسط برنامه ای که می نویسد ارتباط میان این اجزا را تعیین کرده و لاجیک مورد نیاز خود را ایجاد نماید. شما می توانید با مراجعه به این آدرس اطلاعات بیشتری را در مورد این تراشه ها بدست آورید.

verilog04

برای برنامه نویسی تراشه های FPGA از زبان های توصیف سخت افزاری استفاده می شود که در این بین دو زبان VHDL و Verilog بیشتر مورد توجه قرار گرفته و کاربران بیشتری را نسبت به سایر زبان ها به خود اختصاص داده اند. زبان VHDL نخستین بار توسط وزارت دفاع امریکا به منظور طراحی و توصیف مدارات مجتمع سرعت بالا طراحی و استفاده گردید و در سال 1987 توسط انجمن IEEE در قالب استاندارد IEEE 1076-1987 در اختیار عموم قرار گرفت.

برای شروع کار با تراشه های FPGA نیاز است تا کاربر برنامه خود را به زبان VHDL یا Verilog در یک ادیتور متنی (مانند NOTEPAD) نوشته و آن را با پسوند .VHD ذخیره کرده و سپس آن را توسط کامپایلر ارائه شده از طرف سازنده تراشه ای که با آن کار  می کند، کامپایل(به زبان ماشین ترجمه) کند. کابر همچنین می تواند از نرم افزار های تخصصی برنامه نویسی تراشه های FPGA نیز برای اینکار استفاده کند.

در مرحله باید کاربر باید کدهای تولید شده که حاصل ترجمه برنامه به زبان ماشین است را به صورت سخت افزاری (با انتقال برنامه به تراشه FPGA ) یا به صورت نرم افزاری (با استفاده از نرم افزار های شبیه ساز)  تست و اشکال یابی کند. پروسه اشکال یابی سخت افزاری زمان بر بوده و به سخت افزارهای خاصی جهت تحلیل و تست برنامه نیاز دارد، از این رو اغلب کاربران قبل از تست سخت افزاری برنامه را به صورت نرم افزاری با استفاده از نرم افزار های شبیه ساز نظیر ModelSim  تست می کنند، با استفاده از نرم افزارهای همچون ModelSim کار برنامه نویس راحت شده و دیگر نیازی به تست سخت افزاری و اشکال یابی دستی برنامه وجود ندارد.

نرم افزار ModelSim:

modelsim-fpga-simulation

ModelSim یک نرم افزار مبتنی بر ویندوز است که واسط کاربری آن امکانات متعددی را جهت برنامه نویسی، شبیه سازی و برنامه ریزی تراشه های FPGA در اختیار کاربران قرار  می دهد. این نرم افزار به صورت اختصاصی از زبان های VHDL و Verilog پشتیبانی می کند و کاربران می تواند در هنگام برنامه نویسی از کتابخانه های استاندارد ASIC و FPGA در برنامه های خود استفاده کنند.

ویژگی های اصلی نرم افزار:

 • Unified mixed language simulation engine for ease of use and performance
 • Native support of Verilog, SystemVerilog for design, and VHDL, for effective verification of sophisticated design environments
 • Fast time-to-debug, easy to use, multi-language debug environment
 • Advanced code coverage and analysis tools for fast time to coverage closure
 • Interactive and Post-Sim Debug available so same debug environment used for both
 • Powerful Waveform Compare for easy analysis of differences and bugs
 • Advanced code coverage and analysis tools for fast time to coverage closure
 • Unified Coverage Database with complete interactive and HTML reporting and processing for understanding and debugging coverage throughout your project
 • Assertions
  • Gain insight and visibility into your design by letting assertions notify you of an error so it can be fixed
  • ModelSim provides a powerful library of checkers (OVL) letting you debug with assertions right away, without writing your own
  • Assertions can also serve as documentation for your design, as comments are embedded into the code as you go

modelsim_coverageدر ModelSim تمامی بخشهای مورد نیاز برای تست و شبیه سازی برنامه در دسترس شما قرار دارد، بخش های همچون Source جهت مشاهده سورس برنامه، Signals جهت مشاهده سیگنال های موجود در ورودی/خروجی های تراشه، Process جهت نمایش پروسه های در حال اجرا (در برنامه )، Variables جهت مشاهده مقدار متغیرهای استفاده شده و… .

دانلود نرم افزار Modelsim SEکار با نرم افزار ModelSim بسیار ساده است، شما می توانید با مراجعه به منابع آموزشی که در سایت سازنده نرم افزار آورده شده اطلاعات بیشتری را در مورد این نرم افزار بدست آورده و نحوه ی کار با آن را یاد بگیرید.

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار:

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار را در این فایل مشاهده کنید.

سیستم مورد نیاز برای نصبModelsim SE 10.5:

Windows 10 x64, Windows 7 x64, Windows 8 x64

2G Ram

توجه داشته باشید :

 • قبل از دانلود نرم افزار و استفاده از آن قوانین کپی رایت سایت را بخوانید.
 • فایل های فشرده دارای 7 درصد قابلیت ریکاوری هستند، در صورتی که در هنگام از حالت فشرده خارج سازی فایل با مشکل روبرو شدید، به این آدرس مراجعه کنید.
 • نسخه ای که برای دانلود قرار گرفته نسخه SE نرم افزار است، جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نسخه های مختلف نرم افزار کلیک کنید.
 • مشکلات خود در هنگام دانلود نرم افزار یا استفاده از آن را فقط در این بخش مطرح نمایید.
 • لطفا به هیچ عنوان لینک های دانلود را در سایت ها ،وبلاگ ها یا انجمن های دیگر قرار ندهید و کاربران خود را تنها به این صفحه هدایت کنید.( به چه دلیل ؟!)
 • nonlinear را به دوستان خود پیشنهاد کنید تا آنها نیز بتوانند از مطالب موجود استفاده کنند.

دانلود نرم افزار Modelsim SE 10.5:

وب سایت سازنده/انتشارات: Mentor Graphics
پســـــــــورد : ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس