معماری
خانه / نرم افزار / دانلود نرم افزار IJData LspCad Pro 6.4.1| نرم افزار طراحی Crossover و جعبه بلندگو

دانلود نرم افزار IJData LspCad Pro 6.4.1| نرم افزار طراحی Crossover و جعبه بلندگو

نرم افزار طراحی Crossover و جعبه بلندگو

LspCAD نرم افزار طراحی Crossover و جعبه بلندگو است که از آن جهت مدل سازی جعبه بلندگو و ساخت شبکه ی Crossover (کراس اُور) استفاده میشود. نام LspCAD  کوتاه شده کلمات Loudspeaker Computer Aided Design میباشد. این نرم افزار دارای 4 ابزار است که در زیر پس از ارائه توضیحاتی در مورد جعبه بلندگو و شبکه ی Crossover به بررسی آنها پرداخته ایم.

شبکه ی Crossover (کراس اُور):

امواج صوتی دارای فرکانس 20 تا 20 کیلوهرتز هستند، از آنجا که امکان پخش این محدوده فرکانسی توسط بلندگو وجود ندارد، شرکت های سازنده بلندگو معمولا محصولات خود را به گونه ای طراحی میکنند که بتوانند محدوده 250 تا 2000 هرتز را به خوبی پخش کنند. به این بلندگو ها بلندگوهای Mid-range گفته می شود. بلندگوهای تلفن همراه، لبتاب و دستگاه های صوتی معمولی از این دسته هستند.

این شرکت های برای افرادی که خواهان صدایی با کیفیت تر و رسا تر هستند نیز بلندگوهای به شرح زیر تولید می کنند:

 • بلندگوهای subwoofer با رنج کاری 20 تا 60 Hz که معمولا برای پخش صدای باس استفاده می شود.
 • بلندگوهای ووفر (Woofer) با رنج کاری  60 تا 250 هرتزکه در کنار subwoofer یا به صورت مجزا برای پخش صدای باس استفاده می شود.
 • بلندگوهای tweeter با رنج کاری بالاتر از 2کیلوهرتز که برای پخش صدای زیر استفاده می شود.

قرار گرفتن این مجموعه از بلندگوها در کنار هم و در یک جعبه، یک Loudspeaker را ایجاد می کند. در زیر تصویر یک Loudspeaker نمایش داده شده است که شامل سه بلندگوی1-mid-range driver  2-tweeter 3-woofers میباشد:

اصول طراحی جعبه بلندگوبرای اتصال این بلندگو ها به تقویت کننده صوتی باید از مداری به نام شبکه ی Crossover (کراس اُور) استفاده شود، چون اگر این بلندگوها مستقیما به خروجی تقویت کننده متصل شوند، به دلیل عدم ناتوانی آنها در  پخش فرکانس های خارج از محدوده کاری، صدای پخش شده از آنها بیکیفیت و غیر قابل شنیدن خواهد بود.

caraudiocrossoverpioneerCrossover یک مدار الکتریکی شامل فیلتر بالاگذر، پایین گذر و میان گذر است که دارای یک ورودی و سه یا چهار خروجی میباشد. این مدار طیف فرکانس های صوتی ورودی (20Hz-20KHz) را به سه یا چهار محدوده 20 تا 60 هرتز و 60 تا 250 هرتز و 250 تا 2000 هرتز و بالاتر 2000 هرتز تقسیم کرده و به بلندگوهای ذکر شده اعمال میکند. البته برخی از مدارات ممکن است دارای سه خروجی باشند و محدوده 20 تا 250 هرتز از یک خروجی پخش  شود:

نرم افزار طراحی Crossover و جعبه بلندگوبا این تفاسیر از نرم افزار LspCAD  میتوان برای محاسبه مقادیر سلف، خازن و مقاومت به کار رفته در فیلترهای شبکه ی Crossover جهت دریافت رنج فرکانس های مناسب در خروجی مدار استفاده کرد؛ کاربرد دیگر این نرم افزار طراحی جعبه بلندگو برای ادغام صداهای پخش شده توسط بلندگوهای معرفی شده با یکدیگر است. در زیر 4 ابزار موجود در این نرم افزار (box utility و simple passive crossover utility و advanced active/passive crossover utility) معرفی شده است:

ابزار طراحی جعبه در نرم افزار LspCAD:

یک loudspeaker دارای سه یا چهار بلندگو است، این بلندگوها باید در یک جعبه و در فاصله مناسب از دیگر نصب شوند تا صدای پخش شده از آنها بر روی یکدیگر تاثیر نگذارد.ابزار طراحی جعبه در این نرم افزار دارای 9 مدل مختلف جعبه به شرح زیر است:
• Closed box.
• Bass reflex.
• Double tuned bass reflex. Two types.
• ABR (passive radiator).
• Bandpass 1.
• Bandpass 2.
• Bandpass 3.
• Bandpass 4.

در طراحی جعبه امکان بهینه سازی پاسخ اتاق و تاثیر محیط بر روی جعبه وجود دارد. اطلاعات بیشتر در مورد این ابزار را در بخش 4 راهنمای نرم افزار مشاهده کنید.

l_schema_1

ابزار passive crossover ساده در نرم افزار LspCAD:

از این بخش نرم افزار برای مدل سازی سیستم loudspeaker دو و 3 راهه استفاده میشود، در این بخش کاربر فقط پارامتر های اصلی را تنظیم میکند و در کمترین زمان میتواند سیستم loudspeaker مورد نیاز خود شامل شبکه ی Crossover (کراس اُور) و بلندگوها را طراحی کند. در این بخش امکان شنیدن صدای هر خروجی توسط یک هدفون کیفیت بالا وجود دارد. اطلاعات بیشتر در مورد این ابزار را در بخش 5 راهنمای نرم افزار مشاهده کنید.

طراحی کراس آور برای ماشین

ابزار passive/active crossover پیشرفته در نرم افزار LspCAD:

ابزار passive/active crossover پیشرفته برای مدل کردن سیستم loudspeaker تکی تا 4 تایی با قابلیت قرار دادن 1 تا 4 loudspeaker  در هر شبکه استفاده میشود، در این بخش امکان مشاهده تابع انتقال هر فیلتر وجود دارد و کاربر میتواند تنظیمات پیشرفته تری را بر روی مدار انجام دهد. اطلاعات بیشتر در مورد این ابزار را در بخش 6 راهنمای نرم افزار مشاهده کنید.

آموزش ساخت crossover

در راهنمای نرم افزار تعدادی دیاگرام و تمامی اطلاعات مورد نیاز برای ساخت سیستم های loudspeaker اکیتو و پسیو وجود دارد. برای شروع به کار با این نرم افزار، بعد از نصب آن به فصل 9 راهنما مراجعه کنید یا فایل LspCAD 6 tutorial را مطالعه نمایید.

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار:

LspCAD 6.41 (2015-04-03)
+ Added log Y axis option for impedance graph

اطلاعات مروبط به ویژگی های اضافه شده به ورژن های دیگر نرم افزار را در این صفحه مشاهده کنید.

سیستم مورد نیاز برای نصب LspCad Pro 6.4.1:

PC requirements (recommendations)
 • Windows 2000, XP, Vista, Win 7, Win 8 ( 32 and 64 bit versions supported  !!)
 • Screen resolution 1024×768 or better is recommended
 • 256MB RAM, 512MB recommended.
 • Direct X 8.0 or later installed
 • For justMLS and emulator: A good audio device with real ASIO drivers( Example: Edirol UA101 or UA25)

توجه داشته باشید:

 • قبل از دانلود نرم افزار و استفاده از آن قوانین کپی رایت سایت را بخوانید .
 • فایل های فشرده دارای 7 درصد قابلیت ریکاوری هستند، در صورتی که در هنگام از حالت فشرده خارج سازی فایل با مشکل روبرو شدید، به این آدرس مراجعه کنید.
 • مشکلات خود در هنگام دانلود نرم افزار یا استفاده از آن را فقط در این بخش مطرح نمایید.
 • لطفا به هیچ عنوان لینک های دانلود را در سایت ها، وبلاگ ها یا انجمن های دیگر قرار ندهید و کاربران خود را تنها به این صفحه هدایت کنید. ( به چه دلیل ؟!)
 • nonlinear را به دوستان خود پیشنهاد کنید تا آنها نیز بتوانند از مطالب موجود استفاده کنند.

دانلود کنید:

وب سایت سازنده/انتشارات: IJData
پســـــــــورد : ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس