دانلود نرم افزار KiCad 5.1.5| نرم افزار متن باز طراحی PCB

KiCad  نرم افزار متن باز طراحی PCB می باشد که در آن تمامی امکانات مورد نیاز برای طراحی یک PCB استاندارد وجود دارد. این نرم افزار دارای محیط های شماتیک و PCB و سه بعدی بوده و کار با آن بسیار ساده و مشابه با سایر نرم افزار های همتراز است.

محیط شماتیک نرم افزار KiCad :

محیط شماتیک نرم افزار KiCad  دارای تمامی امکانات مورد نیاز برای طراحی شماتیک مدارات الکترونیک می باشد:

eeschema_footprint_pickکار در محیط شماتیک نرم افزار KiCad  مشابه با سایر نرم افزار های طراحی فیبر مدار چاپی است، در این بخش کاربر باید ابتدا قطعات مورد نیاز را از کتابخانه نرم افزار به محیط شماتیک بیاورد:

نرم افزار رشته الکترونیکسپس قطعات را به یکدیگر متصل کرده و اطلاعات آنها (نظیر مقدار و شماره قطعه و…) را ویرایش کند. برای مسیر کشی قطعات امکانات متنوعی نظیر برچسب (net) و گذرگاه (bus) و سیم (wire) و… وجود دارد:

eeschema_component_optionsدر کتاب خانه های این نرم افزار اغلب قطعات الکترونیکی وجود دارد، با این حال کاربر می تواند در صورت نیافتن قطعه مورد نظر خود، با استفاده از ابزار Component Editor آن را ایجاد کند:

eeschema_component_edit

محیط PCB نرم افزار KiCad:

بعد از طراحی شماتیک، کاربر باید فایل netlist  شماتیک را ایجاد کرده و آن را در محیط PCB نرم افزار باز کند:

Pcbnew_stacked_footprints

با وارد شدن قطعات به محیط PCB کاربر می تواند آنها را به صورت دستی یا اتوماتیک در مکان مناسب قرار دهد، تصویر زیر جایگذاری اتوماتیک قطعات یک مدار را نشان می دهد:

نرم افزار طراحی فیبر مدار چاپیبا اتمام جایگذاری قطعات، باید مسیر کشی بین آنها انجام شود، در kicad مسیر کشی نیز می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک انجام شود. kicad می تواند فیبر چاپی را تا 16 لایه مسیر کشی کند. قبل از مسیر کشی کاربر می تواند ویژگی های مختلفی همچون قطر خطوط ، فاصله بین آنها و… را تنظیم کند:

Pcbnew_copper_layers_contrast_normal

با اتمام مسیر کشی کاربر میتواند با قابلیت Design Rules، صحت مسیر کشی را چک کرده و در صورت نیاز با انجام عملیات های نظیر جابجایی خطوط یا تغییر قطر آنها و… خطا های ایجاد شده را رفع کند:

دانلود نرم افزار طراحی PCB

محیط 3D نرم افزار KiCad:

و در نهایت کاربر میتواند سند PCB را در فرمت های مختلفی ذخیره کند و در محیط 3D نرم افزار، فیبر مدار چاپی طراحی شده را مشاهده کند:

نرم افزار متن باز طراحی PCB

در راهنمای آنلاین نرم افزار به نشانی kicad-pcb.org/help اطلاعات بیشتری در مورد قابلیت های نرم افزار و نحوه کار با آن وجود دارد.

دانلود کنید:

  • ویژگی های نسخه جدید
  • سیستم مورد نیاز برای نصب 
  • اطلاعات بیشتر و دانلود

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار را در این آدرس مشاهده کنید.

مشخصات سیستم مورد نیاز برای نصب این نرم افزار را در این صفحه مشاهده کنید.

ورژن نرم افزار: 5.1.5

اطلاعات بیشتر: سایت kicad-pcb 

کتاب ها و مطالب آموزشی:  آموزش های نرم افزار در سایت سازنده نرم افزار

Download “kicad” kicad5.1.5_nonlinear.ir.rar – 504 بار دانلود شده است – 1 گیگابایت

پسورد فایل:nonlinear.ir

این نرم افزار بر روی نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز 32 و 64 بیتی و سیستم عامل های Apple – Mac OS X و برخی از نوزیع های GNU/Linux که نامشان در این صفحه وجود دارد، قابل نصب و اجرا می باشد. توجه داشته باشید که در پست فقط نسخه 64 بیت ویندوز برای دانلود قرار گرفته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.