معماری
خانه / کتاب ها و نشریات الکترونیکی / دانلود استانداردهای IEC | استانداردهای تخصصی برق و الکترونیک

دانلود استانداردهای IEC | استانداردهای تخصصی برق و الکترونیک

استاندارد چیست ؟

در چند دهه گذشته جهان شاهد شکل گیری تدریجی یک سیستم اقتصادی یکپارچه جهانی بوده است .
در این سیستم تمامی مردم جهان به عنوان تولید کننده حضور دارند. کالای سخت افزاری شامل تمامی لوازمی که در پیرامون خود مشاهده میکنید، علم و دانشی که منجر به طراحی این کالاها شده است و… همگی در دسته ی محصولات تولید شده جای میگیرند.
از طرف دیگر تمامی مردم جهان، به عنوان مصرف کننده کالاهای تولیدی، تمامی درآمد های مالی خود که از راه تولید به دست آمده است را برای خرید محصولات مورد نیاز خود صرف میکنند . همکنون شما دارید از اینترنت، کامپیوتر و دانشی که خریده اید، برای خواندن این مطلب استفاده میکنید.

در گذشته معمولا کالاها در یک شهر تولید میشد و در همان شهر نیز به فروش میرسید، خریدار با فروشنده آشنایی کامل داشت و میتوانست کیفیت جنس را به صورت کامل بررسی کند، اما امروزه در شرایطی که بیش از میلیون ها تولید کننده در کشور های مختلف وجود دارد و میلیون ها محصول تولیدی آنها در سرتاسر دنیا بخش میشود وجود معیاری دیگری برای ارزیابی کیفیت کالا ها ضروری است. این معیار یا عامل سنجش باید جایگزین مشاهدات ( تعیین کیفیت جنس با مشاهده ی آن ) ، شنیده ها ( پرس و جو از افرادی که قبلا از محصول استفاده کرده اند ) و… شود .

نام این معیار استاندارد است .

 برای  کسب اطلاعات بیشتر  در مورد استاندارد ها و دانلود استانداردهای برق  و الکترونیک (IEC) ادامه مطلب را بخوانید .

استاندارد چیست ؟

استاندارد (Standard) در لغت به معنی نظم و قاعده است اما در عمل برای دو حالت زیر استفاده میشود:

1- شیوه نامه اصولی / راهنمای انجام کار علمی: استاندارد ها، مقاله های هستند که در آنها روش انجام کار به صورت اصولی و علمی بیان شده است.

2- منظم بودن : در صورتی که محصولی مطابق با مفاد درج شده در “شیوه نامه اصولی / راهنمای انجام کار علمی” یا همان استاندارد طراحی و ساخته شود ( یا ارائه گردد ) به آن محصول، محصول استاندارد گفته میشود .

در واقع استاندارد در هنگام تولید یا طراحی یک محصول، یک کلمه است که به کلیه راهنماهای مربوط به طراحی / تولید / تست و… گفته میشود. در هنگام عرضه محصول، استاندارد یک نشان یا علامت است که مشتری با مشاهده آن می فهمد که محصول عرضه شده مطابق با شیوه نامه های اصولی و به صورت علمی طراحی و ساخته شده است .

چه کسی استاندارد ها را مینویسد ؟ مراحل تدوین استاندارد به چه صورت است ؟

استاندارد ها معمولا توسط افراد متخصص و با تجربه نوشته میشود. اجازه دهید به این سوال با یک مثال پاسخ داده شود .
تا چند ماه قبل استانداردی برای مطرح کردن سوالات در انجمن ایران میکرو وجود نداشت و تعدادی کمی از کاربران تازه وارد سوالات مورد نظر خود را عناوین ناقصی مثل ” فوری ” ، ” نیاز به کمک ” و… مطرح میکردند . در این حالت با توجه به افزایش تعداد پست های بی پاسخ ، نیاز بود تا استانداردی برای نحوه ی پرسیدن تدوین شود ، تا افراد تازه کار با نحوه ی صحیح مطرح کردن درخواست های خود آشنا شوند. ( در انجمن معمولا کسی به پست های ناقص پاسخ نمیدهد ) .
تا اینجا ” نیاز به استاندارد ” به عنوان اولین مرحله تدوین استاندارد شکل گرفت .
در  این حالت مدیران انجمن به عنوان کاربران قدیمی و با تجریه در انجمن ایران میکرو ، استانداردی را برای چطور پرسیدن در صفحه ی زیر تدوین کردند:
چطور بپرسیم ؟
اطلاعات درج شده در صفحه ی بالا را “پیش نویس استاندارد ” می نامند .
این پیش نویس برای رفع عیب و افزودن سایر بند های مورد نیاز در اختیار سایر کاربران قرار گرفت؛ در صورتی که در ماه های آتی موردی به موارد بالا اضافه نشود ، این پیش نویس به یک قانون و استاندارد تبدیل میشود و تمامی کاربران باید مفاد موجود در آن را رعایت کنند .

مراحل تدوین تمامی استاندارد ها تقریبا به شکل بالا بوده و دارای مراحل کلی زیر است :

1- پیدایش نیاز به استاندارد

2- تهیه پیش نویس استاندارد

3- بررسی پیش نویس و ویرایش آن

4- تبدیل شدن پیش نویس به قانون یا استاندارد

موسسات و شرکت های بین المللی استاندارد در سرتاسر دنیا ، موسسه ی ملی استاندارد در کشورها و بنیادها و مجامع جهانی در گروه ها و انجمن ها ؛ وظیفه ی تدوین استاندارد ها را به ترتیب برای تمامی دنیا ، برای یک کشور و برای یک گروه با اقلیت خاص را بر عهده دارند . این موسسات و شرکت ها به صورت تخصصی در زمینه ی نگارش ، تدوین و عرضه ی استانداردها فعالیت دارند ، در زیر نام برخی از این موسسات و زمینه ی کاری انها اورده شده است :

موسسه جهانی حلال | استانداردهای حلال، مقررات و قوانین مربوط به حلال، صدور گواهی حلال : موسسه ی ارائه دهنده استاندارد های مربوط به غذا های حلال
Welcome to the IEC – International Electrotechnical Commission : موسسه استاندارد های برق و الکترونیک ، ارائه دهنده ی استاندارد های مربوط به طراحی اصولی لوزام و تاسیسات الکتریکی و الکترونیکی
American National Standards Institute – ANSI مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا ، ارائه دهنده استاندارد برای کلیه کالا های سخت افزاری ، خدمات شهری و…
http://www.iso.org/ :سازمان بین المللی استاندارد (ISO) ، تدوین استانداردهای فنی و اختیاری را بر عهده دارد. این استانداردها تقریباً شامل کلیه موارد مربوط به تکنولوژی می گردد ، ان استانداردها برای ارائه بهتر ، ایمن تر ، اقتصادی تر و… خدمات و کالا ها تدوین میشوند .

در گروه برق و الکترونیک، کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک ( به انگلیسی International Electrotechnical Commission یا IEC) وظیفه ی نگارش، تدوین و عرضه ی استانداردهای مربوطه را بر عهده دارد. در زیر نشانی وب سایت رسمی IEC آورده شده است:

Welcome to the IEC – International Electrotechnical Commission

سازمان IEC در سال 1906 با همت دانشمندان، متخصصان و مجامع الکتروتکنیک کشورهای مختلف تأسیس شده است.

کشور های مختلف جهت :

 • ایجاد هماهنگی جهانی در استانداردهای ملی خود
 • ایجاد یک مرجع منظم ، قوی و ملی جهت ارزیابی کیفی و کمی محصولات برق والکترونیک
 • یکپارچه سازی روند تولید ، افزایش کیفیت محصولات تولیدی و….
 • افزایش قابلیت اعتماد به کالاهای  داخلی  و جلوگیری  از  ورود کالاهای  نامرغوب  به بازار
 • و…

از این استاندارد ها در کشور خود استفاده میکنند، در این بین ممکن است برخی از کشور ها با تغییر این استاندارد ها ، آنها را بومی سازی کنند ( مانند استاندارد های EN که تا 90 درصد مشابه استاندارد های IEC میباشد و در کشور های اروپایی استفاده میشود یا استاندارد INSO ( مخفف Iranian National Standardization Organization ) که تا 99 درصد مشابه با استاندارد های IEC است و در ایران استفاده میشود یا … ) یا برخی از کشور ها آن را قبول نکرده و استاندارد خاص خودشان را ایجاد کنند ( مانند کشور ژاپن با استاندارد JIS ) .
همکنون 83 کشور به عنوان عضو رسمی و بیش از 82 کشور به عنوان عضو غیر رسمی از استاندارد های این سازمان استفاده کرده و در پیشبرد اهداف آن مشارکت میکنند:
IEC_membership
full members
associate members
affiliates

International Electrotechnical Commission – Wikipedia, the free encyclopedia

سیستم IEC چگونه کار می کند ؟

در تصویر زیر چارت سازمانی کمیسیون IEC را مشاهده میکنید:
دانلود استانداردهای IEC
1- Technical Committees and Subcommittees:

کمیته ی IEC، خود به دسته های کوچکتری به نام Technical Committees یا کمیته های فنی تقسیم بندی میشود، همچنین ممکن است کمیته های فنی به دسته های کوچکتری به نام Subcommittees یا کمیته های فرعی تقسیم بندی شوند. همکنون IEC دارای 97 کمیته ی فنی و 87 کمیته ی فرعی است ، در زیر نام کمیته ها آورده شده است :

IEC TC/SCs – List of IEC Technical Committees and Subcommittees

هر کمیته فنی وظیفه تحقیق بر روی یک موضوع خاص در گروه برق و الکترونیک را بر عهده دارد .

به عنوان مثال کمیته شماره 57 ( Technical Committees #57 یا TC57 ) وظیفه ی نگارش و تدوین استاندارد های مربوط به تجهیزات بکار رفته در سیستم های قدرت شامل سیستم های EMS ( مخفف Energy Management Systems – سیستم های مدیریت انرژی )، سیستم های SCADA ( مخفف Supervisory Control And Data Acquisition – سیستم های مدیریت و اکتساب داده ) و کلیه سیستم های که برای مدیریت و تبادل داده به صورت بلارنگ یا غیر بلادرنگ استفاده میشوند را بر عهده دارد . مقر اصلی TC57 در آلمان می باشد.
برای هر کمیته ی فنی در سایت IEC یک بخش مجزا در نظر گرفته شده است که افراد متخصص میتواند با مطالعه ی مطالب درج شده در آن ، در صورت نیاز در تدوین استاندارد های مربوطه همکاری کنند ، در زیر آدرس مربوط به کمیته ی فنی شماره 57 را مشاهده میکنید:

IEC – TC 57 POWER SYSTEMS management and associated information exchange

2-Technical Advisory Committees

بعد از تدوین استاندارد ها، بخش Technical Advisory Committees یا کمیته مشورتی فنی، استاندارد ها تدوین شده را بررسی کرده و آنها را از لحاظ مواردی همچون شرایط ایمنی، سازگاری با محیط زیست، سازگاری الکترومغناطیسی و عملی بودن، چک میکند.

3-Strategic Groups

بخش Strategic Groups یا گروه راه بردی، تیم مدیریت را جهت تدوین استاندارد های جدید یاری میدهد. به عنوان مثال سیستم های توزیع LVDC ( سیستم های توزیع برق که بر مبنای ولتاژ DC در سطح کم کار میکنند ) یا سیستم های رباتیک یا سیستم های ذخیره سازی انرژی و… که مباحث جدیدی در برق و الکترونیک هستند، به زودی فراگیر شده و محصولات متنوعی در رابطه با آنها به بازار عرضه میشود. تیم مدیریت IEC باید قبل از فراگیر شدن این سیستم ها، مطالعات مورد نیاز را بر روی آنها انجام داده و استاندارد های مورد نیاز را آماده کند.

4-Systems Work

Systems Work یا سیستم های کاری، گروه های کوچکی در IEC هستند که بر روی مباحث عملی نوین نظیر انرژی های پاک کار میکنند. همکنون در IEC یک گروه کاری برای طراحی و ساخت توربین های بادی تشکیل شده و در حال کار میباشد.

همکنون 13154 متخصص از سرتاسر دنیا با گروه IEC جهت تدوین استاندارد های برق و الکترونیک همکاری دارند، استاندارد های IEC تمامی موارد موجود در برق و الکترونیک از انتخاب کریستال برای میکروکنترلرها گرفته تا اصول طراحی دریچه های بویلر در توربین های بخار را پشتیبانی میکند …

چطور میتوانیم از استاندارد های IEC استفاده کنیم ؟

در این استانداردها به موضوعات مختلفی همچون نحوه ساخت اصولی دستگاه های برقی ، روش نصب و پیکربندی دستگاه های برقی ،دسته بندی تجهیزات مختلف و… پرداخته شده است. معمولا افرادی که در زمینه تولید، پیکربندی و نصب تجهیزات برقی فعالیت دارند از استانداردهای IEC استفاده میکنند؛ این افراد ابتد باید دسته یا گروه کاری دستگاه خود تعیین کنند و ببیند که دستگاهی که قصد ساخت یا نصبش را دارند در کدام یک از کاربرد های خانگی ، صنعتی ، پزشکی و… کاربرد دارد ، سپس با مراجعه به سازمان استاندارد کشور خود ، نام استاندارد های مورد نیاز برای دستگاه مورد نظر خود را دریافت کرده و مفاد آنها را در هنگام طراحی و ساخت و نصب و… دستگاه رعایت کنند .
در صورتی که فردی قصد تولید و عرضه یک وسیله ی برقی به بازار را داشته باشد باید برای آن مجوز استاندارد دریافت کند. وجود علامت استاندارد بر روی یک دستگاه، نشان میدهد که این دستگاه مطابق با اصول مهندسی ساخته شده است و در تست های گرفته شده، به درستی عمل کرده است.
در صورتی که تولید کننده بخواهد دستگاه را در داخل کشور به فروش برساند باید به مراجع صدور استاندارد در داخل کشور مراجعه کند؛ صدور مجوز های مربوط به استاندارد، تایید کیفیت و… در کشور های مختلف، بر عهده سازمان استاندارد همان کشور میباشد، برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنید :

پورتال سازمان ملی استاندارد ایران

در صورتی که تولید کننده بخواهد محصولش را به خارج از کشور صادر کند، باید به مراجع صدور استاندارد جهانی مراجعه کند، وی میتواند در صورت نیاز از آزمایشگاه های خارج از کشور نیز برای تست محصول خود استفاده کنند. نام و آدرس برخی از آزمایشگاه های مورد تایید IEC در آدرس زیر اورده شده است :

IEC Affiliate Country Programme List of Participants

اولین شرط برای دادن گواهی استاندارد به دستگاه ساخته شده ، منطبق بودن مراحل ساخت آن با متن استاندارد های ارائه شده میباشد .

 فایل 61000 را دانلود کنید و فایل های داخل آن را ببنید ( آدرس صفحه دانلود در  باکس دانلود قرار  گرفته است ) .فایل های موجود در این پوشه به دسته های زیر تقسیم بندی میشوند :

Part 1: General
the safety function requirements (what the function does); and
the safety integrity requirements (the likelihood of a safety function being performed satisfactorily).
Part 2: Environment
Description of the environment
Classification of the environment
Compatibility levels
Part 3: Limits
Emission limits
Immunity limits (insofar as they do not fall under the responsibility of product committees)
Part 4: Testing and measurement techniques
Measurement techniques
Testing techniques
Part 5: Installation and mitigation guidelines
Installation guidelines
Mitigation methods and devices
Part 6: Generic standards
Part 9: Miscellaneous

استاندارد 61000 خود به دسته های IEC61000-1-1 و IEC61000-1-2 ، IEC61000-2-1 و… تقسیم بندی میشود. در این استاندارد، بخش های 1 تا 3 به کاربر یاد میدهند که در طراحی دستگاه خود باید چه پارامتر های را لحاظ کند تا عملکرد دستگاه در مکان های که نویز و تداخل الکترومغناطیسی وجود دارد، مختل نشود .

از طرف دیگر بخش 4 و 5 شامل مطالبی است که در آنها نحوه تست و آزمایشگاه دستگاه برای دریافت استاندارد EMC درج شده است. کلیه آزمایشگاه های که تحت نظر سازمان IEC کار میکنند، دستگاه ها را مطابق این مطالب تست خواهند کرد .

با این تفاسیر بعد از اینکه تولید کننده درخواست خود منبی بر دریافت نشان استاندارد برای دستگاه تولیدی اش را به سازمان ملی استاندارد یا نهادهای استاندارد جهانی ارائه کرد، سازمان ملی استاندارد ایران یا سایر سازمان های استاندارد جهانی، دستگاه های ساخته شده را به آزمایشگاه مرتبط معرفی میکند.
در این آزمایشگاه، ابتدا نام استانداردهای که برای دستگاه مذکور تعیین شده است(و تولید کننده قبلا از نام آنها آگاهی پیدا کرده و مفاد آنها در طراحی وساخت دستگاه رعایت کرده است)، مشخص شده و سپس مطابق تست های موجود در استانداردهای ذکر شده عملکرد دستگاه تست میشود . بعد از اتمام آزمایش نتایج آن به سازمان استاندارد مرجوع میشود ، در صورتی که نتایج تست قابل قبول باشد، این سازمان برای دستگاه نشان استاندارد صادر میکند.

با وجود نشان استاندارد برای دستگاه، خریدار (مشتری) میتواند بدون هیچ گونه تحقیق قبلی اقدام به خرید دستگاه کند ، وجود علامت استاندارد ( استاندارد داخلی یا خارجی ) گواهی بر عملکرد صحیح دستگاه و طراحی اصولی آن مطابق با اسناد منتتشر  شده برای استاندارد مذکور میباشد.

در فایل زیر مراحل تست یکی از محصولات شرکت آنالوگ دیوایس، برای دریافت استاندارد های IEC61000-4-2 و IEC61000-4-3 و IEC61000-4-4 و ENV-50204 شرح داده شده است، مطالعه ی این فایل اطلاعات مفیدی در مورد استانداردها به شما میدهد.

SUMMARY oF TEST REQUIREMENTS AND RESULTS EN61000-4-X

توجه داشته باشید :

 • قبل از دانلود نرم افزار و استفاده از آن قوانین کپی رایت سایت را بخوانید.
 • در صورتی  که به ورژن جدیدتری از این استانداردها دسترسی دارید، آن را برای ما ارسال کنید و ما را در به روز رسانی این مجموعه یاری دهید.
 • در سرور شماره یک استانداردها به صورت گروهی (در 6 بخش و هر بخش با حجم تقریبی 1 گیگ ) آپلود شده است، مثلا فایل IEC61000-61606[nonlinear.ir].exe شامل استانداردهای شماره 61000 تا 61606 است.
 • در سرور شماره دو استاندارد ها به صورت تکی آپلود شده است، برای یافتن استاندارد مورد نظیر خود کلید های ctrl+f را فشرده و استاندارد مورد نظر خود را جستوجو کنید.
 • هر دو لینک دانلود مستقیم هستند، بعد از ورود به سرور دانلود دلخواه بر روی استاندارد دلخواه کلیک کنید تا دانلود آغار شود.
 • فایل های فشرده دارای 7 درصد قابلیت ریکاوری هستند، در صورتی که در هنگام از حالت فشرده خارج سازی فایل با مشکل روبرو شدید، به این آدرس مراجعه کنید.
 • مشکلات خود در هنگام دانلود نرم افزار یا استفاده از آن را فقط در این بخش مطرح نمایید.
 • لطفا به هیچ عنوان لینک های دانلود را در سایت ها  ،وبلاگ  ها یا انجمن های دیگر قرار  ندهید و کاربران خود را تنها به این صفحه هدایت کنید .( به چه دلیل ؟!)
 • nonlinear  را به دوستان خود پیشنهاد کنید تا آنها نیز بتوانند از مطالب موجود استفاده کنند.

دانلود استانداردهای IEC :

وب سایت سازنده/انتشارات: International Electrotechnical Commission
پســـــــــورد : ندارد

5 دیدگاه

 1. آقا لینک خرابه اصلا دانلود نمیشه

 2. با تشكر از سايت فوق العادتون.
  خيلي عاليه كه استانداردها رو به صورت راحت ميشه دانلود كرد.فقط فايل استاندار IEC60660 رو نميشه خوند.لطفا بررسي كنيد. متشكرم.

 3. واقعاً جای تشکر و خسته نباشید داره دوست عزیز. به شما که بی منت و در عین حال حرفه‌ای و با دقت و انرژی کار می کنید.
  اگر بتونین محتوای سایت رو یه مقدار به سمت پرکتیکال تر بودن پیش ببرین عالی تر میشه. مثلاً به جای نرم‌افزارهای عدیده اندرویدی، فایل‌ها و داکیومنت‌های مربوط به طراحی یه مدار خاص و پرکاربرد، دستورالعمل یک قطعه خاص، نکات طراحی PCB یا هر چیز دیگه که عمومیت داشته باشه.

 4. تشکر فراوان.
  توضیحات خوب.

  بخش دانلود تکی باز نمی شود. لطفا بررسی نمایید.
  استاندارد های IEC شماره های 14xxx هم در صورت امکان اضافه نمایید.

  باز هم ممنون.

 5. نمیشه دانلود کرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس