دانلود نرم افزار IAR Embedded Workbench for AVR V6.80 |کامپایلر میکروکنترلرهای 8 بیتی AVR

نرم افزار IAR Embedded Workbench for AVR یکی دیگر از محصولات نرم افزاری شرکت IAR Systems است که برای برنامه نویسی میکروکنترلرهای 8 بیتی AVR که توسط شرکت ATMEL طراحی و به بازار ارائه شده است استفاده می شود، در این نرم افزار می توان به زبان C و C++ برنامه نوشت.

آشنایی با میکروکنترلرهای AVR :

AVR نام خانواده میکروکنترلرهای 8 بیتی است که برای اولین بار در سال 1996 توسط شرکت ATMEL به بازار ارائه شد. در ابتدا این میکروکنترلرها در سری AT90S به بازار عرضه گردید، میکروکنترلر AT90S8515 اولین میکروکنترلر این گروه بود که مشابه با میکروکنترلرهای خانواده 8051 در بسته بندی 40 پایه اما با امکانات بیشتر نسبت به این گروه به بازار ارائه شد.

میکروکنترلرهای خانواده tinyAVR نسل بعدی میکروکنترلرهای AVR بودند، برخی این خانواده را با نام سری ATtiny نیز می شناسند. میکروکنترلرهای AVR سری ATtiny معمولا دارای 0.5 تا 16 کیلو بایت حافظه FLASH و برخی امکانات جانبی نظیر پورت SPI یا UART هستند و در بسته بندی 6 تا 32 پایه به بازار عرضه می شوند. این میکروکنترلرها به دلیل ابعاد کوچک (چون تعداد پایه کمی دارند) در وسایل الکترونیکی کوچک نظیر ریموت کنترلر، اسباب بازی، سنسور و… به وفور استفاده می شوند.

میکروکنترلرهای megaAVR که با نام سری ATmega نیز شناخته می شوند نسل سوم میکروکنترلرهای خانواده AVR هستند، عرضه این خانواده که موفقترین محصول اتمل از لحاظ فروش بود، باعث محبوبیت هرچه بیشتر میکروکنترلرهای AVR گردید، به گونه ای که تعداد میکروکنترلرهای AVR فروخته شده تا سال 2003 به بیش از 500 میلیون عدد رسید. میکروکنترلرهای ATmega متنوع ترین سری میکروکنترلرهای AVR هستند، این میکروکنترلرها معمولا دارای 4 تا 256 کیلوبایت بوده و در اغلب آنها حداقل یک واحد مبدل آنالوگ به دیجیتال، یک واحد SPI و یک واحد I2C و… وجود دارد و در بسته بندی 28 تا 100 پایه به بازار عرضه می شوند.

بعد از میکروکنترلرهای ATmega، میکروکنترلرهای XMEGA  به بازار عرضه شد، این سری که با نام ATxmega نیز شناخته می شوند معمولا دارای 16 تا 384 کیلوبایت حافظه فلش هستند و در آنها علاوه بر امکانات سری ATmega ، امکانات اضافه تری نظیر واحد کنترل حافظه، سیستم کنترل وقفه و مبدل دیجیتال به آنالوگ و… وجود دارد، این میکروکنترلرها در بسته بندی 32 و 44 و 64 و 100 پایه به بازار عرضه می شوند.

Atmel_XMEGA_B1

و در نهایت در سال 2006 اتمل با ارائه نسخه 32 بیتی میکروکنترلرهای AVR با نام AVR32، میکروکنترلرهای AVR را به سمت تکنولوژی 32 بیتی سوق داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این میکروکنترلرها کلیک کنید.

همکنون میکروکنترلرهای 8 بیتی AVR در چهار سری AT90S و ATtiny  و ATmega  و ATxmega در حال تولید می باشد، برای نوشتن برنامه مورد نیار این میکروکنترلرها نرم افزارهای زیادی در بازار وجود دارد که یکی از آنها نرم افزار IAR Embedded Workbench for Atmel AVR است.

ویژگی های اصلی IAR Embedded Workbench for Atmel AVR:

IAR Embedded Workbench for Atmel AVR از تمامی میکروکنترلرهای خانواده AVR شرکت اتمل پیشتیبانی می کند، لیست کامل میکروکنترلرهای پشتبانی شده توسط این نرم افزار را در این صفحه مشاهده کنید. این نرم افزار از سه بخش اصلی زیر تشکیل شده است:

bubbles287محیط IDE نرم افزار IAR Embedded Workbench for Atmel AVR:

در محیط IDE نرم افزار IAR Embedded Workbench for Atmel AVR برای هر برنامه جدید، باید یک پروژه ایجاد شود، کاربر می تواند در این محیط همزمان بر روی چندین پروژه کار کند.

نرم افزار IAR Embedded Workbench for AVRسایر ویژگی های این محیط یه شرح زیر است:

User-friendly IDE

 • Integrated development environment with project management tools and editor
 • Automatic checking of MISRA C rules
 • Linker and librarian tools
 • Example projects for AVR and code templates
 • Fully integrated static analysis with the add-on C-STAT
 • User and reference guides in PDF format
 • Context-sensitive online help

ترجمه (کامپایل) پروژه در IAR Embedded Workbench for Atmel AVR:

بعد از نوشته شدن برنامه، کاربر باید برنامه را به کد مخصوص ماشین ترجمه کند، به این کار کامپایل کردن می گویند. در حین کامپایل شدن، برنامه نوشته شده به زبان C یاC++ ابتدا توسط کامپایلر (Compiler) به زبان اسمبلی تبدیل شده و سپس توسط Assembler به زبان ماشین ترجمه می شود. در این بین ابزار Linker واسط میان کامپایلر و Assembler بوده و با بهینه سازی کد، تعیین مکان قرار گیری کد در حافظه میکروکنترلر، حذف دستورات بی استفاده یا تکراری و… باعث بهینه شدن کد های خروجی که باید به میکروکنترلر منتقل شوند، می گردد. در زیر ویژگی های این سه بخش در کامپایلر IAR Embedded Workbench for Atmel AVR آورده شده است:

Powerful build tools

 • Highly optimizing C and C++ compiler for AVR
 • Configuration files for all AVR Classic, ATmega and FPSLIC families, including devices with the enhanced core
 • Run-time libraries
 • Relocating AVR assembler

ابزار های برنامه ریزی و اشکال یابی در IAR Embedded Workbench for Atmel AVR:

پس از ترجمه شدن برنامه به زبان ماشین کاربر باید کد های ایجاد شده را به میکروکنترلر منتقل کند و با بررسی روند عملکرد آنها، صحت برنامه نوشته شده را بررسی نماید، برای این کار از ابزار C-SPY Debugger استفاده می شود، C-SPY Debugger دارای ویژگی های به شرح  زیر است:

Comprehensive debugger

 • C-SPY Debugger with AVR simulator
 • Support for RTOS-aware debugging on hardware
 • Extensive hardware debugger support

C-SPY target system support

 • Simulator
 • AVR ICE200
 • AVR JTAGICE
 • AVR JTAGICE mkII
 • AVR JTAGICE3
 • AVR® ONE!
 • AVR Dragon
 • AVR Crypto Controller ROM-monitor for the Atmel Smart Card Development Board (SCDB) and the Voyager development system (optional add-ons, order separately)
 • AVR Studio via compatible output format (full support for Atmel ICE via the Atmel debugger interface)

با استفاده از C-SPY Debugger  می توان برنامه را به صورت نرم افزاری ( با استفاده از شبیه ساز داخلی نرم افزار ) یا به صورت سخت افزاری ( با استفاده از پروگرامر های ICE200 یا JTAGICE mkII یا AVR ONE یا…)اشکال یابی کرد.

برخی از ویژگی های C-SPY Debugger:

اجرای خط به خط برنامه و قابلیت نمایش کدهای اسمبلی برنامه:

tutor_debugging.ENU.2.1.15نمایش مقدار متغیرهای دلخواه، حین اجرای برنامه:

tutor_debugging.ENU.2.1.10 tutor_debugging.ENU.2.1.09نمایش مقدار مکان های مختلف حافظه:

tutor_debugging.ENU.2.1.16نمایش وضعیت امکانات جانبی میکروکنترلر نظیر پورت های ورودی/خروجی و…

tutor_debugging.ENU.2.1.18پس از نصب نرم افزار و اجرا کردن نرم افزار، در صفحه  ابتدایی نرم افزار مطالب آموزشی مروبطه نمایش داده می شود. با مطالعه این مطالب می توانید اطلاعات بیشتری را در مورد نرم افزار بدست آورید.

 • ویژگی های نسخه جدید
 • سیستم مورد نیاز برای نصب 
 • اطلاعات بیشتر و دانلود

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار را در این صفحه مشاهده کنید. ( به پایین صفحه و بخش Latest releases for avr مراجعه کرده و بعد از کلیک کردن برروی علامت + بر روی کلید full releases note کلیک نمایید).

 • To install and run IAR Embedded Workbench, you need the following:A Pentium-compatible PC with 32-bit or 64-bit Microsoft Windows XP(SP3), Vista(SP2), 7, 8, or 10
  Internet Explorer 7 or higher
  At least 2 Gbyte of RAM, and 10 Gbytes of free disk space
  Adobe Acrobat Reader to access the product documentation
  Note: Third-party debugger drivers might or might not work depending on their level of support for the Windows version used.

ورژن نرم افزار: 10.3.1

اطلاعات بیشتر: سایت iar

کتاب ها و مطالب آموزشی:شما می توانید با مراجعه به این آدرس، فایل آموزشی این نرم افزار را دانلود کرده و اطلاعات بیشتری در مورد آن بدست آورید.

 

پسورد فایل:nonlinear.ir

نقد نرم افزار:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.