معماری
خانه / نرم افزار / دانلود نرم افزار ETAP 12.6|نرم افزار تحلیل و آنالیز سیستم های قدرت

دانلود نرم افزار ETAP 12.6|نرم افزار تحلیل و آنالیز سیستم های قدرت

etap یکی از نرم افزارهای کاربردی و کامل در تحلیل و آنالیز سیستم های قدرت میباشد که با استفاده از آن میتوان محاسباتی همچون بخش بار، اثرات جرقه و صاعقه در سیستم های قدرت،  معادل سازی مدارات ac و Dc و… را برای  محاسبه  مقادیر  مورد نیاز قطعات ( همچون کابل ، بریکر ها و … ) و همچنین تنظیمات مورد نیاز رله های حفاظتی در سیستم های قدرت انجام داد.

در سیستم های قدرت، حفاظت از تولید کننده انرژی، خطوط انتقال و مصرف کننده یکی از موارد حیاتی است که باید به آن توجه شود. در این سیستم ها برای انجام حفاظت از رله های حفاظتی استفاده میشود، این رله با نظارت دقیق بر پارامترهای جریان و ولتاژ شبکه ( جریان و ولتاژ تولید شده یا اعمال شده به مصرف  کننده )،  در شرایط بروز خطا میتواند کلیه لوازم را با باز کردن کلید ها، بریکرها  و… از شبکه جدا کند، در این حالت هر چقدر مقادیر تنظیمی رله دقیقتر باشد، تجهیز سریع تر از شبکه ایزوله شده و آسیب کمتری به آن وارد میشود.

از طرف دیگر خطوط انتقال انرژی ( کابل ها وهادی ها ) و تجهیزات قطع و وصل مدار ( کلید ها و مدار شکن ها )  باید به گونه ای انتخاب شوند تا در شرایط غیر عادی بتوانند تا چند ثانیه ( یا حتی چند دقیقه ) بدون هیچ مشکلی کار کنند، بروز اتصال  کوتاه، خطای اتصال  زمین، افزایش یا کاهش ولتاژ و … نمونه های از شرایط غیر عادی هستند.

electricalnetworkبا توجه به تنوع تجهیزات صنعتی و همچنین متفاوت بودن مقادیر حداکثر ولتاژ و جریان قابل تحمل آنها، رله های حفاظتی به گونه ای طراحی میشوند که کاربر بتواند مقادیر پارامتر مورد نظر خود را بر روی آن تنظیم کند، برای مثال یک موتور میتواند تا بیش از 20 درصد اضافه ولتاژ یا کاهش ولتاژ را تحمل کند، اما این مقدار میتواند برای یک ساختمان که در آن مصرف کننده های نظیر کامپیوتر وجود دارد خطرناک باشد. در این حالت بر روی رله ها ابزاری جهت تنظیم مقادیر حفاظتی وجود دارد:

electromechanical-relay-voltage-protection-din-rail-25580-3000659این رله، در صورت که مقدار ولتاژ ورودی اش از مقدار تنظیمی بیشتر شود، فرمان قطع را به بریکر ورودی ارسال میکند. قطع شدن بریکر باعث ایزوله شدن تجهیزات از  شبکه و جلوگیری از بروز آسیب های جدی به آنها میشود. در چنین سیستمی کابل ها و کلیدها باید به گونه ای انتخاب شوند تا بتوانند در فاصله ی زمانی فعال شدن رله تا قطع شدن کلید، ولتاژ موجود را تحمل  کنند.

در شبکه های الکتریکی بزرگتر، نظیر نیروگاه ها، پالایشگاه ها، کارخانه های بزرگ، پست های انتقال و توزیع و… تحلیل و آنالیز سیستم قدرت و بدست آوردن مقادیر مورد نیاز برای تنظیمات رله های حفاظتی، انتخاب تجهیزات قطع و وصل جریان ( کلید ها و بریکر  ها )، تعیین اندازه و جنس کابل های انتقال و … به دلیل تعداد زیاد تجهیزات اندکی دشوارتر است، در این مکان ها مهندسان برق میتوانند با استفاده از نرم افزار  etap مدار خود را شبیه سازی  کرده و داده های مورد نیاز خود را در خروجی نرم افزار مشاهده کنند.

ETAP شاید پرکاربرد ترین نرم افزار مهندسی برق باشد، از این نرم افزار که از چهار ویژگی Electrical Engineering Software  و Real-Time Solutions و Smart Grid Solutions و Enterprise Software پیروی میکند، دز زمینه های مختلفی همچون:

 • آنالیز Arc Flash
 • آنالیز شارژ – دشارژ و عدم شارژ باطری در مدارات ups و..
 • آنالیز کابل های انتقال جریان قدرت و داده  در سیستم های کنترل
 • تست و آنالیزهای مربوط به اتصال کوتاه در  مدارات ac و dc
 • شبیه سازی اتصالات زمین ( earth)
 • آنالیز خطوط  انتقال، تولید و توزیع و …
 • شبیه سازی بیشتر قطعات و رله های ساخته شده تحت استاندارد IEC  و IEEE
 • آنالیز استارت موتور، توقف موتور، جریان بار و توان موتور
 • آنالیز سیستم های تولید و مدیریت انرژی

و…استفاده میشود.

etap-v11-optimal-power-analysis etap-v11-trnaisent-stability-analysis

در نرم افزار etap، ترسیم شبکه قدرت به صورت دیاگرام تک خطی انجام میشود، در این حالت کاربر میتواند با انتخاب قطعات مورد نیاز خود از کتابخانه های قدرتمند نرم افزار، مدار خود را رسم کند. در این نرم افزار به دلیل ساختار بالا به پایین (قرار گرفتن منبع تولید انرژی در بالا و مصرف کننده ها در پایین ) zone بندی تجهیزات حفاظتی به بهترین شکل انجام شده و طراح در انتخاب مقادیر صحیح دچار سردرگمی نمیشود.

etap-project-merge-large

zone بندی یا ناحیه گذاری اصطلاحی است که به قرار دادن مقادیر حفاظتی برای رله ها اتلاق  میشود، به عنوان مثال در یک شبکه ی قدرت تعداد 3 عدد موتور با جریان نامی 100 آمپر به یک باس 400 ولتی  متصل شده  است، باس  400 ولتی نیز توسط  یک کلید قدرت به ترانس محلی متصل  است.  در این شبکه هر موتور دارای کلید و رله حفاظتی مختص خود است.

در صورتی که جریان راه اندازی موتور ها برابر با 300 درصد مقدار نامی  باشد، طراح میتواند مقادیر رله های over current را بر روی 300 درصد ( با توجه به نوع کرو رله ) تنظیم کند. در  این حالت آخرین ناحیه حفاظتی ایجاد میشود، برای حفاظت کابل های انتقال انرژی ( از ترانس تا سر کلید های موتور ) نیز باید رله over current موجود بر روی باس به گونه ای تنظیم شود تا اگر هر سه موتور به صورت همزمان در سرویس قرار گرفت باس تریپ نخورد، در این حالت یک ناحیه حفاظتی جدید ایجاد میشود.

توجه داشته باشید که ناحیه بندی مهمترین بخش حفاظت در تجهیزات قدرت است، برای مثال اگر در شبکه بالا ناحیه بندی به درستی انجام نشود، در شرایط بروز خطا بر روی یک موتور یا هر سه موتور با هم تریپ می خورند ( از سمت باس) یا حفاظت اصلا عمل نمیکند و کابل های انتقال انرژی و ترانس آسیب میبیند.

قابلیت قرار دادن لاجیک برای رله های حفاظتی یکی دیگر از قابلیت های این نرم افزار  است،  logic ها یکی از قابلیت های مهم در شبکه های قدرت هستند که طراح با استفاده از آنها میتواند عملیات های مختلف حفاظتی  را پیدا سازی کند ( مثلا در یک شبکه قدرت که دارای یک ترانس  6 کیلو ولت به 400 است ، کاربر میتواند با استفاده از رله های مولتی فانکشن و طراحی لاجیک برای آنها، کاری کند که با تریپ خوردن اولیه ترانس، کلید ثانویه آن به صورت خودکار باز شود. ) در این نرم افزار میتوان لاجیک های مورد نیاز را طراحی کرده و در هنگام شبیه سازی از آنها استفاده نمود. (با استفاده از لاجیک میتوان رله ها را مانند PLC برنامه ریزی کرد ).

etap-UDM-graphic-logic-editor-large

در نرم افزار etap طراح می تواند داده های مختلفی را در خروجی مشاهده کند، مقادیر رله های حفاظتی، نمودارهای مربوط به آنالیزهای حرارتی ، جریانی و ولتاژی مروبط به کابل ها، نمایش نمودار جریان و ولتاژ راه اندازی موتور  و… نمونه های از این داده ها هستند. شما میتوانید با مراجعه به این صفحه، از سایر ویژگی های این نرم افزار آگاه شوید.

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار:

Among the many enhancements of this release is the addition of double Open-Phase Faults Analysis (OPFA) to the Unbalance Load Flow module. The addition of the OPFA feature is in response to the requirements for the nuclear power industry to conduct single and double open-phase fault studies which improves plant safety and reliability. ETAP 12.6
New Enhancements & Features

 • Unbalanced Load Flow Module
 • Single & Double Open-Phase Fault Analysis
 • New Display Options for the One-Line Diagram
 • Updated Exciter & Governor Models
 • Enhancements to Network Analysis Modules
 • Engineering & Protective Device Libraries
 • Microsoft Windows 8.1 Compatibility

ETAP 12.6 is offered in two new localized language versions: Portuguese and Korean.

Multi-Language Edition

 • English
 • Spanish
 • Chinese
 • Japanese
 • Russian
 • Portuguese   NEW
 • Korean   NEW
 • German (output reports)

سیستم مورد نیاز برای نصب ETAP 12.6:

برای کسب اطلاعات بیشتر در  مورد سیستم مورد نیاز جهت نصب ETAP 12.6 این فایل را دانلود و مطالعه نمایید .

توجه داشته باشید:

دانلود کنید :

2 دیدگاه

 1. سلام
  حداقل برای یکبار نرم افزارهایی که میفرستید، نصب کنید. 4 گیگ حجم سوزوندم و هدر دادم با کلی وقت سر نصب. هیچ کدوم سالم نبودن. etap که ذاتا خرابه، حتی نصبش هم ارور میده ،eplan تون هم لایسنس منیجرش خرابه، کار نمیکنه.
  گردن سیستم نندازین، اتوکد، سالید، پروتئوس، فتوشاپ، چند ده گیگ بازی، تمام پکیج net framework و و و…. بدون مشکل نصبن و کار میکنن. از سایت شما، فقط همین 2 تا رو گرفتم، هر 2 تاش هم خراب!
  خسته نباشین!!!!!!!!!!!

  پ.ن: 10 بار از قسمت تماس با ما نظر ارسال کردم، نشد. یعنی گِل بگیرن سایتتونو

  • دوست عزیز نصب نرم افزار های تخصصی هیچ گونه ارباطی با سایت نداره – روش های کرک و لایسنس برنامه ها رو گام ب گام پیش برید قاعدتا روش های کرک برنامه ها با همدیگر متفاوت است – مخصوصا برنامه ای پلن که معروف است به بد کرک شدن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس