دانلود نرم افزار Docklight v2.0.5 Complete|نرم افزار برای کار با پورت سریال

پورت سریال که با نام های پورت com یا پورت RS232 در کامپیوتر و پورت UART یا USART در میکروکنترلرها شناخته میشود، یکی از پورت های پرکاربرد است که از آن جهت ایجاد ارتباط سریال میان کامپیوترها، میکروکنترلرها یا میان میکروکنترلر و کامپیوتر به وفور استفاده میشود. در پروتکل RS232 دو خط ارتباطی اصلی و شش خط برای ارسال وضعیت و یک خط مشترک ( زمین ) وجود دارد. اتصالات تجهیزات برقی و الکترونیکی به یکدیگر توسط این پروتکل بسیار ساده بوده و سورس ها و آموزش های زیادی برای استفاده از این پروتکل در نرم افزارها و کامپایلرهای مختلف ( برای تمامی میکروکنترلرها ) وجود دارد.

9_PIN_PIN_OUT

مهندسان الکترونیک، از این پورت جهت ارسال داده میان سخت افزارهای مختلف و کامپیوتر استفاده میکنند. یکی از مشکلاتی که بر سر راه برنامه نویسی و راه اندازی این پروتکل وجود دارد این است که در هنگام تست عملی نرم افزار و سخت افزار، داده ای میان آنها مبادله نمیشود و معلوم نیست مشکل در سمت گیرنده است یا فرستنده. برای رفع این مشکلات میتوانید از نرم افزار Docklight که در ادامه معرفی کرده ایم استفاده کنید.

استفاده از Docklight جهت تست ارتباط میان سخت افزار ( میکروکنترلر ) و کامپیوتر:

هنگامی که بعد از آماده سازی سخت افزار میکروکنترلری و نوشتن نرم افزار کامپیوتری و اتصال سخت افزار به کامپیوتر، نمیتوانید از پروژه جواب بگیرید، کافی است نرم افزار Docklight را بر روی سیستم خود نصب کرده و آن را اجرا کنید.

Docklight1بعد از باز شدن نرم افزار، پنجره خوش آمد گویی را ببنید و از منوی tools گزینه project setting را انتخاب کنید، در این پنجره باید نرخ انتقال داده (baud rate )، بیت تشخیص خطا (parity)، تعداد بیت های داده (data bits) ، تعداد stop bit و نام پورتی که سخت افزار به آن متصل شده را تنظیم کنید و سپس بر روی ok کلیک نمایید:

Docklight2بعد از انجام تنظیمات از منوی tools گزینه keyboard console on را انتخاب کنید، در این حالت نرم افزار پورت com تعریف شده را باز کرده و آماده دریافت و ارسال داده میشود و در صورتی در منو بار گزینه stop communication  ظاهر نشد، از متوی run گزینه start communication را انتخاب کنید.

Docklight3اکنون در بخش ویرایشگر نرم افزار، شروع به تایپ کردن کاراکتر های دلخواه خود نمایید. تمامی داده ها به محض تایپ شدن به پورت com ارسال میشوند، شما میتوانید با فشردن کلید enter کارکتر های r\n\ ( خط جدید) را به سخت افزار ارسال کنید. تمامی پیغام های دریافتی از سخت افزار، به صورت خودکار در ویرایشگر نمایش داده میشود. شما میتوانید داده ها را در فرمت های مختلف ASCII یا HEX یا دسیمال یا باینری به سخت افزار ارسال کرده یا داده های دریافتی از سخت افزار را در این فرمت ها مشاهده کنید.

یکی از قابلیت های مهم Docklight ارسال داده با ترتیب دلخواه است (sequence) است، برای استفاده از این قابلیت از منوی Edit گزینه edit send sequence list را انتخاب نمایید.

Docklight4

فرض کنید میخواهیم با استفاده از ماژول sim900 یک sms ارسال کنیم، در این حالت باید ماژول را به یکی از پورت های com سیستم خود متصل کرده و AT COMMAND های زیر را به آن ارسال کنیم:

 1. AT
 2. AT+CMGF=1
 3. AT+CMGS=”09*****0000″
 4. >TYPE MSG 
 5. 26

در صورت استفاده از نرم افزارهای دیگر( نرم افزارهای دیگری که برای کار با پورت rs232 ارائه شده اند ) بعد از هر بار ارسال دستورات بالا، باید مجددا آنها را تایپ کنیم، اما در Docklight میتوان هر خط دستور را در یک sequence مطابق تصویر زیر وارد کرد و آنها را به ماژول ارسال نمود. برای وارد کردن هر خط داده در پنجره edit send sequence، ابتدا شماره sequence را انتخاب کنید( برای اولین sequence  به صورت پیش فرض شماره 0 در نظر گرفته میشود )، سپس در بخش مشخص شده در تصویر بالا نام sequence را وارد کنید و در نهایت بعد از تایپ کردن کدهای دلخواه ( مثلا AT یا AT+CMGF=1 ) در بخش دوم، بر روی applly کلیک کنید تا sequence  ذخیره شود.

برای وارد کردن sequence بعدی در بخش انتخاب شماره بر روی کلید < کلیک کنید و مراحل فوق را تکرار نمایید. جهت افزودن کاراکتر های/n  و /r به ترتیب کلید های shift+crtl+enter  و Ctrl+enter  را فشار دهید. توجه داشته باشید که در در ویندوز از ترکیب r\n\ و در گنو/لینوکس از n\ برای رفتن به سطر جدید استفاده می‌شود. ( این کاراکتر ها معادل فشردن کلید enter هستند).

 

Docklight5در Docklight علاوه بر قابلیت ارسال ترتیبی داده، قابلیتی نیز برای دریافت ترتیبی داده وجود دارد که با استفاده از آن میتوان عملیات های مختلفی را در ازای کد های دریافتی از سخت افزار انجام داد، از منوی edit گزینه یedit receive sequence list را انتخاب نمایید:

Docklight6مانند بخش قبلی شماره و نام و کد دلخواه را وارد کنید. در بخش answer میتوان یکی از sequence های که در بخش edit send sequence list معرفی شد را به سخت افزار ارسال کرد. در بخش های commant و trigger و stop نیز امکاناتی برای درج توضیح در ویرایشگر اصلی نرم افزار، یا توقف ارسال و دریافت داده یا … وجود دارد که با کلید کردن بر روی کلید help در همین پنجره میتوانید اطلاعات بیشتری را در مورد آنها بدست آورید.

استفاده از Docklight جهت مانیتورینگ ارتباط سریال میان دو کامپیوتر یا دو میکروکنترلر:

برای استفاده از این قابلیت، کامپیوتر شما باید دارای دو پورت com باشد. در نرم افزار از منوی tools گزینه project setting را انتخاب کنید و تنظیمات آن را مطابق با تصویر زیر تغییر دهید:

Docklight8توجه داشته باشید که تنظیمات موجود در بخش com port setting باید مطابق با تنظمیات ارتباط سریال سخت افزار باشد. بعد از انجام دادن تنظیمات نرم افزاری، پایه RD (پایه شماره دو پورت کام / پایه ارسال داده ) دستگاه شماره یک که به پایه TD (پایه شماره 3 پورت COM / پایه دریافت داده )دستگاه شماره دو متصل شده است را به پایه RD پورت COM شماره یک کامیپوتری که نرم افزار Docklight  بر رویش نصب است وصل کنید. همچنین پایه RD دستگاه شماره دو که به پایه TD دستگاه شماره یک متصل شده است را به پایه RD پورت COM شماره دو کامیپوتر مذکور متصل کنید ، پایه گراند در هر چهار پورت باید به هم متصل شود:

Docklight9

از منوی run گزینه start communication را انتخاب کنید تا مانیتورینگ ارتباط سریال میان دو دستگاه آغاز شده و داده مبادله شده بین آنها در نرم افزار Docklight نمایش داده شود. Docklight Scripting و Docklight DLL از دیگر قابلیت های این نرم افزار هستند که با مراجعه به آدرس زیر میتوانید اطلاعات بیشتری را در مورد آنها بدست آورید:

 

ویژگی های اضافه شده به ورژن جدید نرم افزار:

Docklight / Docklight Scripting V2.0.5 (02/2013)
New features and functions: 
- New script command "DL.SetHandshakeSignals rts As Boolean, dtr As Boolean", e.g.DL.SetHandshakeSignals true, false
Fixes and Improvements: 
- Improved COM port enumeration for the Project Settings dialog. Fixed freeze / veryslow enumeration on some recent systems, additional port descriptions.
- Fixed issue with program shutdown behavior (e.g. on program close through Task Manager or setup.exe). 
- In "Flow Control = Manual" you can change RTS/DTR states now without opening the COM port. A "Flow Control = Manual" project now always start with RTS=low and DTR = low
- DL.SetChannelSettings now allow changing baud rates and other serial parameters on-the-fly, i.e. without closing the communication channel first. 
- Fixed v2.0.1 bug: Communication Filter not correctly maintained after a project was loaded via DL.OpenProjec

ویژگی های اضافه شده به ورژن های مختلف نرم افزار را در این صفحه مشاهده کنید.

سیستم مورد نیاز برای نصب Docklight v2.0.5 Complete:

Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP

Additional requirements:
 • Minimum one COM port available. Two COM ports for monitoring communication between two serial devices

توجه داشته باشید:

 • قبل از دانلود نرم افزار و استفاده از آن قوانین کپی رایت سایت را بخوانید.
 • بسته ی دانلودی شامل نرم افزاراصلی + نرم افزار مورد نیاز برای اسکریبت نویسی +Docklight DLL + فایل های آموزشی است.
 • فایل های فشرده دارای 7 درصد قابلیت ریکاوری هستند، در صورتی که در هنگام از حالت فشرده خارج سازی فایل با مشکل روبرو شدید، به این آدرس مراجعه کنید.
 • مشکلات خود در هنگام دانلود نرم افزار یا استفاده از آن را فقط در این بخش مطرح نمایید.
 • لطفا به هیچ عنوان لینک های دانلود را در سایت ها، وبلاگ ها یا انجمن های دیگر قرار  ندهید و کاربران خود را تنها به این صفحه هدایت کنید. ( به چه دلیل ؟!)
 • nonlinear را به دوستان خود پیشنهاد کنید تا آنها نیز بتوانند از مطالب موجود استفاده کنند.

دانلود کنید:
دیدگاه شما درباره این نرم افزار چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.